آب یکی از نیازهای اصلی و ضروری در صنعت می باشد.اهمیت آب در صنایع همانند اهمیت برق در این زمینه می باشد. از آب استفاده های فراوانی می شود از خنک کردن دستگاه های مختلف مانند بویلرها در کارخانه ها و توربین های نیروگاه های برق گرفته تا تولید ماده اولیه مواد غذایی و خمیر نانها در صنایع غذایی.

 

اما آیا می توان هر آبی را برای صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی استفاده کرد. همه ما می دانیم آبی که در این گونه صنایع استفاده می شود باید سالم و عاری از هرگونه میکروب و باکتری باشد که حاصل دستگاه تصفیه آب صنعتی باشد.

حال برای بدست آوردن آب سالم چه کاری باید کرد. در ابتدا از روش تقطیر برای تولید آب سالم صنایع استفاده می شد اما این راه هزینه بالایی داشت تا اینکه با اختراع فیلترهای دستگاه تصفیه آب صنعتی در سال 1960 میلادی گام مهمی در تولید آب سالم و تصفیه شده برداشته شد و به دنبال آن دستگاه تصفیه آب صنعتی مختلف در دو نوع تصفیه آب صنعتی کوچک و آب شیرین کن صنعتی بزرگ جهت استفاده در صنایع و کارخانه ها تولید گردید.

از مزایای استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی می توان به مصرف انرژی کمتر از روش تقطیر و تولید آب تصفیه صنعتی در حجم بیشتر نام برد.

از فیلترهای تصفیه آب ابتدا در ایستگاه های فضایی و شاتل ها برای تامین آب آشامیدنی فضانوردان استفاده میشد و سپس در کشتی ها و ناو های جنگی برای تصفیه آب دریا جهت تولید آب قابل شرب استفاده می شد.

در ابتدا دستگاه تصفیه آب صنعتی فقط در اختیار اندک شرکت هایی بود که به تولید آب توسط تصفیه آب صنعتی می پرداختند و به صنایع مختلف می فروختند اما نیاز روز افزون صنایع به آب بدون املاح مهندسان را به این فکر انداخت تا به فکر تولید دستگاه آب تصفیه صنعتی باشند که بتواند آب تصفیه صنعتی مورد نیاز صنایع را در ابعاد بسیار زیاد تامین کند، همیشه در دسترس باشد و از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه باشد.

آب تصفیه شده یکی از نیازهای روزمره صنایع مختلف می باشد که تامین آن امروزه بسیار دشوار شده است و تامین آن فقط با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی امکان دارد. به همین دلیل بسیاری از صنایع مانند کارخانجات غذایی و حتی صنایعی مانند پتروشیمی و نیروگاه ها نیز به آب سالم احتیاج دارند.

به دلیل افزایش مصرف منابع آب و افزایش گرمای زمین و از طرفی کاهش منابع آب شیرین و افزایش نیاز روز افزون به آب سالم قابل استفاده در بخش های صنعت، کارخانجات و صنایع غذایی، نیاز به استفاده از تصفیه آب صنعتی و یا آب سالم توسط آب تصفیه کن صنعتی بیشتر از گذشته شده است.

در زمان های قدیم از روش های مختلفی برای تصفیه آب صنعتی استفاده می شد اما امروز برای تصفیه آب صنعتی از دستگاه های مخصوص آب شیرین کن صنعتی استفاده می شود.

جدید ترین و رایج ترین روشی که امروزه برای تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، روش اسمز معکوس یا استفاده از فیلتر ممبران در تصفیه آب صنعتی می باشد  که با استفاده از این روش می توان تمام مواد و آلاینده هایی نظیر فلزات سنگین، مواد آلی، سرب، جیوه، املاح سنگین، رسوبات ناشی از کلسیت، نمک و سایر ناخالصی های موجود در آب را حذف کرد.

اگر بخواهیم بهترین روش تصفیه آب صنعتی را با سایر روش های تصفیه آب صنعتی مقایسه کنیم، اسمز معکوس یا همان استفاده از فیلتر ممبران در دستگاه آب شیرین کن صنعتی برای حذف نمک ها، آلاینده های شیمیایی و فلزات سنگین بسیار بهتر و مطمئن تر است اما ممکن است از نظر هزینه خرید کمی بالاتر از روش های دیگر تصفیه آب صنعتی باشد.

اما از نظر هزینه نگهداری در نظر بگیرید تصفیه آب صنعتی نسبت به دیگر روش های تصفیه آب صنعتی و استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی هزینه نگهداری کمتری دارد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های سالیانه نگهداری آب تصفیه صنعتی می شود.

از مزایای دیگر دستگاه تصفیه آب صنعتی میتوان به استفاده از آنها برای تولید آب آشامیدنی فراوان در مناطق خشک و بیابانی اشاره کرد چرا که منابع آب شیرین رو به کاهش است و انسان ها ناچاراً به استفاده از آب دریا روی آورده اند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی همانند دستگاه های تصفیه آب خانگی می باشند اما در ابعاد بزرگتر. دستگاه آب شیرین کن صنعتی از فیلتر های اسمز معکوس بهره می برند و قادرند تا 300 متر مکعب آب را در روز تصفیه کنند. فیلترهای ممبران و یا اسمز معکوس دستگاه آب تصفیه کن صنعتی در قطرهای 4 و 8 اینچ و طول یک متر ساخته می شوند.

فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی بر خلاف فیلترهای دستگاه های خانگی که فقط قابلیت تعویض را دارند قابل شستشو هستند و می توان با استفاده از آنتی اسکالانت آنها را چندین بار شستشو داد و دوباره استفاده کرد.

فیلتر ممبران اسمز معکوس

روش اسمز معکوس در مقابل اسمز مستقیم به کار می رود. در روش اسمز مستقیم در دستگاه تصفیه آب صنعتی، هنگامی که دو محلول با غلظتهای مختلف توسط یک ممبران نیمه تراوا از یکدیگر جدا می شوند به گونه ای که امکان عبور حلال از ممبران وجود داشته باشد در حالیکه اجزاء حل شده قادر به عبور از آن نباشد یک انتقال خود به خود حلال رخ خواهد داد. حلال که معمولا آب می باشد از سمتی که غلظت کمتر است به سمتی که غلظت بیشتر است حرکت می کند.

در فرایند اسمز معکوس اعمال فشار به یک محلول غلیظ تر باعث نفوذ حلال، از ممبران نیمه تراوا و قرارگیری آن در محلول هایی با غلظت کمتر خواهند شد.

روش اسمز معکوس به شکل جداسازی یونهای حل شده و مولکولهای کوچک گفته می شود که باعث آلوده شدن آب می گردند.

در روش اسمز معکوس فشاری بیشتر از فشار اسمزی به محلول ورودی و غلیظ تر اعمال می گردد تا شاهد جریان حلال از قسمت غلیظ تر به قسمت رقیق تر باشیم. اندازه کوچک حفره های این نوع ممبرانها، مانع از عبور مواد و ذرات درشت تر از مایع غلیظ به سمت مایع رقیق می شود.

پیشرفتهای اخیر در تکنولوژی ساخت فیلتر ممبران صنعتی، منجر به ساخت ممبران هایی شده است که می توانند در فشار کمتری کار کنند و استفاده از فیلتر ممبران با فشار کمتر، به معنی صرفه جویی در انرژی الکتریکی و کاهش هزینه های خرید و نگهداری می باشد.

سیستم اسمز معکوس در صنایع به منظور تهیه آب قابل شرب از آبهای شور و آب سخت در تصفیه آب صنعتی به کار می رود و به طور روز افزونی در تصفیه فاظلاب و آب های چاه مورد استفده قرار می گیرد.

به طورکلی روش اسمز معکوس با دیگر روش های تصفیه آب که برای حذف تمامی آلودگی و املاح زیاد آب به کارمی روند (مانند تقطیر) رقابت می نماید و در بسیاری از موارد مقرون به صرفه تر است به همین دلیل از فیلتر ممبران اسمز معکوس در تصفیه آب صنعتی استفاده زیادی می شود.

فیلتر ممبران از چندین لایه نازک توری مانند یا ورقه‌های فیلم که به هم فشرده شده اند و به صورت دورانی به دور یک لوله \لی آمید پیچانده شده تشکیل شده است.

مواد تشکیل دهنده فیلتر ممبران از نوع مواد نیمه تراوا می باشد که مانع عبور املاح شیمیایی، رسوبات نا مطلوب، ویروس و باکتری می گردد. غشاء فیلتر ممبران توانایی حذف املاح و رسوبات موجود در آب تا ابعاد 0.0001 میکرون را دارد که باعث می شود آب سالم و قابل شرب شود.

همیشه یک حلال از طریق یک غشای نیمه تراوا از جایی که محلول رقیق‌تر است به جایی که محلول غلیظ تر است، نفوذ می‌کند به این معنی اگر درون یک ظرف که در یک سمت محلول غلیظ مانند آب نمک غلیظ و در طرف دیگر محلول رقیق مانند آب مقطر داشته باشیم و بین آنها یک غشا نیمه تراوا باشد ( این غشا دارای منافذی است که فقط مولکول آب به دلیل اندازه کوچکتر از 0.0001 میکرون می‌تواند از آن عبور کند ولی مولکول‌های نمک به دلیل اندازه بزرگ تر نمی تواند عبور کنند ) در این حالت آب که یک حلال است در حالت طبیعی از سمت آب مقطر به سمت آب نمک غلیظ تر می رود و به این شکل آب نمک غلیظ رقیق تر می‌شود و حجم آب مقطر آب کمتر می شود. به این فرایند در اصطلاح اسمز معکوس می گویند.

اساس کار فیلترهای ممبران از هر نوعی که باشند به این گونه است.

ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی در دو سایز با قطر 4 اینچ و 8 اینچ تولید شده و انواع مختلفی از جمله برای آب دریا، آب شورو آب شهری وغیره دارند. همچنین برای بازیابی پسابهای صنعتی و شهری استفاده میشوند.

معیار اصلی در تعیین نوع ممبران مناسب میزان TDS است. همچنین ممبران ها بر اساس ظرفیت سیستم تصفیه، در ابعاد مختلفی عرضه میشوند. این ماژول ها را میتوان در قطر 2.5، 4 و 8 تهیه کرد. ماژولهای 4 و 8 اینچ برای مصارف صنعتی هستند.

ممبرانهای صنعتی از مواد پلیمری مختلفی ساخته میشوند و از لحاظ شکل هندسی و مواد به کار رفته بسیار متنوع هستند. مهمترین فیلترهای ممبران عبارتند از:.

تفاوت دیگر دستگاه تصفیه آب صنعتی با خانگی در این است که دستگاه های تصفیه آب خانگی در چندین مدل مختلف ساخته می شوند و تقریبا شبیه به یکدیگرند و فقط فیلترهای کمکی دستگاه تصفیه آب به سلیقه مشتری بر روی دستگاه نصب می شود اما در دستگاه تصفیه آب صنعتی بدین گونه نیست و دستگاه به سفارش مشتری بر اساس مقدار آب تصفیه شده مورد نیاز و سختی آب منطقه نصب دستگاه و املاح و موادی که باید از آب حذف شود ساخته می شود.

البته خاطر نشان می شود که دستگاه تصفیه آب صنعتی آماده ای نیز وجود دارند که می توانند تا 5000 لیتر آب را در روز تصفیه کنند و نیازی به سفارش برای تولید ندارند که به این نوع دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه تصفیه آب صنعتی کوچک گفته می شود و قابلیت استفاده حتی در شرکت ها و صنایع کوچک را دارند.

 

کارشناسان ما در شرکت آبرسان تهران همواره آماده اند تا با مشاوره رایگان شما مشتریان محترم به شما در تهیه دستگاه مورد نظر کمک نمایند.

 

 

 

پرفروش ترین محصولات

درباره ما

شرکت آبرسان تهران در طی سالیان متمادی توانسته رضایت مشتریان زیادی را با ارائه خدمات پس از فروش گسترده جذب نماید که از مهمترین مشتریان این شرکت می توان به شرکت آزاد راه تهران شمال، سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی، سازمان توسعه صادرات ایران ،دانشکده دندانپزشکی، آزمایشگاه خاک و مکانیک دانشگاه تهران، آزمایشگاه شیمی دانشگاه علم و صنعت ، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشکده پلیمر و مواد ایران اشاره نمود

تماس باما

آدرس: تهران بزرگرراه رسالت خیابان دردشت خیابان هراتی پلاک 39

 ایمیل: abresantehran@gmail.com

تلفن:  77933083(021)-77999407(021)-77999423(021)

موبایل:09120296614 - 09193041965

واتس اپ- ایتا- روبیکا: 09120296614

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ می باشد. 2024© | طراحی سایت دارکوب

toTop