فیلتر های دستگاه تصفیه آب بدلیل اینکه جزء قطعات مصرفی دستگاه تصفیه آب خانگی محسوب می شوند باید پس از مدتی مشخص تعویض شوند و این زمان با مقدار مصرف، سختی آب منطقه نصب دستگاه و نوع فیلتر متغیر می باشد که بهترین زمان برای فیلتر های پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب ( فیلترهای پایین دستگاه ) هر شش ماه یکبار ، برای فیلترهای پست کربن ، مینرال و قیلیایی هر یکسال یکبار و برای فیلتر ممبران یا اسمز معکوس بین یکسال و نیم الی دو سال می باشد .این کار ساده می باشد ولی دارای فوت و فن هایی می باشد که باید قبل از تعویض فیلتر حتما آنها را بدانید.اطلاع نداشتن از این  مطالب ممکن است منجر به خرابی فیلترهای دستگاه حتی اگر نو باشند بیانجامد.ما به شما توصیه می کنیم حتما با سرویس کاران مجرب تماس بگیرید اما اگر به هر دلیل دسترسی به سرویس کاران مجاز را نداشتید به شما کمک می کنیم تا بتوانید این کار را انجام دهید.

مراحل تعویض فیلتر ها به شرح زیر است:

تعویض فیلترها بوسیله آچار مخصوص اینکار صورت می گیرد .

1-ابتدا ورودی آب به دستگاه را ببندید .

ورودی آب دستگاه توسط یک عدد شیرگازی کوچک با دسته آبی رنگ که معمولا پشت لوله فاظلاب ظرفشویی قرار می گیرد و شیلنگ سفیدی به آن وصل است تامین می شود .

shir

2-آچار مخصوص را برداشته و دور محفظه فیلتر اول که شیشه ای رنگ است قرار دهید .هر آچار دارای چهار عدد دنده از داخل می باشد .سپس ، آچار را به جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا هوزینگ فیلتر باز شود .فیلتر را بیرون بیاورید و با فیلتر نو تعویض کنید و سپس دوباره هوزینگ را در محل خود ببندید و کمی آن را با آچار سفت کنید . توجه کنید که هوزینگ ها را با هم باز نکنید چون ممکن است هوزینگ ها را اشتباه ببندید و باعث نشت آب از بالای هوزینگ شود .فیلتر های دوم و سوم را نیز به همین گونه بیرون بیاورید و پس از قرار دادن فیلتر نو به روش عکس آن را ببندید .

11

 

22

توجه : فقط زمانیکه قصد تعویض فیلتر کربن اکتیو یا فیلتر زغالی ( فیلتر وسط ) را دارید قبل از اینکه آب را باز کنید تا داخل دستگاه به گردش در بیاید آنرا ابتدا بشویید . روش شستن به این ترتیب است که شیلنگی که فیلتر دوم و سوم را به هم متصل میکند را بیرون آورده ، آنرا داخل یک سطل حدودا 4 لیتری قراردهید ، سپس آب ورودی را باز کنید و منتظر بمانید تا حدود 10 لیتر آب سیاه رنگ از آن خارج شود . پس از اینکار مجددا شیلنگ را به حالت اول در بیاورید و مجددا شیر ورودی آب به دستگاه را ببندید .در بعضی از سیستم ها باید عمل شستشو را از شیلنگی که به سر ممبران متصل است انجام دهید .سپس مخزن را یکبار خالی کنید .سپس مجددا شیر ورودی آب به دستگاه را باز کنید تا آب داخل مخزن هدایت شود .منتظر بمانید تا مخزن پر شود ، حدودا 45 دقیقه منتظر بمانید. سپس یکبار بطور کامل آب داخل مخزن را نیز خالی کنید .

اما برای تعویض فیلتر های ممبران ، پست کربن و مینرال وضع به گونه ای دیگر است .برای تعویض فیلتر ممبران باید شیلنگ آن را جدا کنید .برای این کار ابتدا ضامن کوچکی که بر روی اتصال است را با انگشت به داخل فشار داده و در پوش آن را باز کنید و فیلتر را یک انبردست خارج کنید .سپس فیلتر نو در آن قرار داده و درپوش را محکم کنید و دوباره شیلنگ را جا بزنید .

33

اتصالات فیلتر پست کربن به صورت رزوه ای می باشد که به راحتی می توانید آن را باز کرده و با بستن به فیلتر نو ، آن را جایگزین کنید.

 

اگر انجام این روشها برای شما مشکل بود می توانید با شماره های 77999423-77999407 شرکت آبرسان تهران تماس حاصل نمایید تا این امر در سریع ترین زمان برای شما انجام شود.

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...