احتمالا شما هم شنیده اید که دستگاه تصفیه آب خانگی آب را تلخ می کند اما واقعیت این است که آبی راکه تا کنون برای نوشیدن استفاده می کردید حاوی انواع ناخالصی ها و موادمحلول ، کلر و ذرات معلق بسیار ریز بوده است. تمامی این مواد باعث می شده که آب سنگین و کمی هم طعم دار (طعمی شبیه به کهنگی یا ماندگی) باشد. وقتی سالها از این آب نوشیده ایم ، ذائقه ما به این طعم و مزه آب عادت کرده است. حال دستگاه تصفیه آب ، 90 درصد از این ناخالصی ها را حذف کرده و آبی با خلوص بسیار بالا ، سبک و گوارا تولید می کند. در ابتدا وقتی این آب سبک وگوارا را میل می کنید احساس سبکی و تا حدودی مزه "گس" یا کمی تلخ به شمادست می دهد. تجربه ثابت کرده است که ظرف کمتر از یک هفته، به این حالت سبکی عادت می کنید و دیگر احساس بی مزگی و تلخی به شما دست نمی دهد. در عوض وقتی مجدداًآب لوله کشی را که سالها از آن می نوشیدید ، بنوشید ، مزه آن برای شماغیر قابل تحمل خواهد بود و متوجه خواهید شد که سالها آبی را می نوشیده ایدکه به وضوح دارای طعم بوده و سنگین است اما شما به آن عادت کرده بودید ومتوجه نمی شدید.

دلیل اصلی این تلخی حذف مواد معدنی و املاح آب چه مفید و چه غیر مفیدتوسط فیلتر ممبران می باشد . کلر یکی از موادی است به طعم بخشیدن به آب کمک می کند . این ماده بسیار سمی که برای ضد عفونی کردن آب به کار می رود طعم شیرینی به آب می دهد. مطمعناً همه شما بارها به استخر رفته ایدبه هنگام شنا کردن آب استخر که آلوده می باشد به دهان شما می رود اما احساس بدی به شما دست نمی دهد چون در آب کلر زیادی وجود دارد.مواد دیگر هم به همین صورت باعث شیرین شدن آب می شوند. اما سعی کنید به بی مزه بودن آب عادت کنید چرا که آب خوش طعم مضرات بیشتری نسبت به آب تلخ و بی مزه دارد.

چگونه طعم آب دستگاه تصفیه آب را بهبود ببخشیم:

بر روی دستگاه تصفیه آب خانگی شیری تعبیه شده که به آن شیر میکس یا شیر TDS می گویند وظیفه این شیر مخلوط کردن آب عبوری از فیلتر سوم (آبی که ذرات معلق درشت و کلر آن تا حدودی گرفته می شود) با آب کاملاً تصفیه شده می باشد که باعث می شود طعم آب تا حدودی بهتر شود.روش تنظیم به این صورت است که شیر روی سینک ظرفشویی را باز بگذارید و شیر روی مخزن راببندید آب خروجی از شیر مصرف به صورت باریک در می آیدحال شیر میکس را به آهستگی بچرخانید تا باریکه آب کمی بیشتر شود و چند ثانیه صبر کنید و با سختی سنج دیجیتال مقدار سختی آب را اتدازه بگیرید این کار را آنقدر ادامه دهید تا سختی آب بین 90 تا 120 ثابت بماند. اما به این نکته توجه کنید که تنظیم این شیر به ساده گی هم نیست و باید توسط سرویسکار تنظیم شود چون در صورت باز کردن بیش از حد آب خروجی از شیر روی سینک کاملا تصفیه نشده می شود و آب از حالت سالم و گوارا بودن در می آید.

مقدار سختی آب تصفیه شده چقدر باید باشد.

طعم آب مشخص کننده مقدار سختی اب استآبی که بد طعم و بد بو و سنگین باشد نشان دهنده سختی بالای آب است اما آبی که به تلخی می زند و خیلی سبک است سختی پایینی دارد. بهترین آب برای مصرف آبی است که هم تصفیه شده باشد و هم طعم خوبی داشته باشد. طبق اعلام موسسه تحقیقات آب و فاضلاب آمریکا آبی که سختی آن بین 90 تا 120 باشد بهترین آب برای مصرف می باشد . درسختی بالای 120 مقدار املاح آب زیادتر می شود و در سختی نزدیک به صفر یا همان آب مقطر آب خیلی تلخ می شود و مقداراملاح آن صفر می شود

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...