نانو چیست

درهمه روش های پیشرفته تصفیه آب مهمترین هدف از تصفیه آب، حذف املاح و ناخالصی های موجود در آب می باشد ولی نکته مهم این است که برای کاربردهای مختلف، آببا درجه خلوص متفاوتی مورد نیاز می باشد برای مثال در صنعت داروسازی و یاتولید سوخت هسته ای آب مورد نیاز، آب فوق خالص(مقطر)می باشدو یا برای مصارف خانگی بایدتا 20 درصد املاح آب حفظ شود. لذاطبیعی است برای تولید آب با درجه خلوص بیشتر باید هزینه بیشتری صرف شود،ولی برای برخی دیگر از کاربردها آب با خلوص بسیار زیاد مورد نیاز نمی باشد.

به عنوان مثال آب استفاده شده در سیستم های خنک کننده و بویلر هاباید فقط از لحاظ حذف سختی آب (کربنات کلسیوم )مورد تصفیه قرار گیرد.

در چنین کاربردهایی می توان از سیستم‌ هایی با درصد حذف پایین تر و با هزینه کمتروتولید آب بیشتر در دقیقه استفاده نمود.

یکی از این روش های پر کاربرد تصفیه در صنایع گوناگون، روش نانو فیلتراسیون می باشد.

یکی از کاربردهای فناوری نانواستفاده از نانوفیلترهاست که گام مؤثری در حفظ محیط زیست و صرفه جویی درانرژی نهاده است.

همانطور که می دانید فیلتر ها بر اساس منافذ شان طبقه بندی می شوند که به ترتیب طبقه بندیمیکرو فیلتراولترافیلترنانوفیلتر و اسمز معکوس(فیلتر مصرفی در دستگاه های تصفیه آب خانگی) می باشند.

نانوفیلتراسیون نسبت به اسمز معکوس واولترافیلتراسیون تفاوت های ویژه‌ای دارد، از جمله آن ‌که در اولترا فیلتراسیون مقدار آلاینده های مصرفی نسبت به حد مجاز بالاتر بوده و در اسمز معکوس میزان خلوص آب حاصله بیشتر از حد معمول است که پیامد آن افزایش قیمت این روش است.این فیلتر از نظر اندازه منافذ بین اولترافیلتر و اسمز معکوس قرار دارد.

ازدیگر مزایای استفاده از نانوفیلتراسیون در تصفیه آب و پساب عبارتند از: حذف نمک‌های چند ظرفیتی (از قبیل آهن، منگنز، اورانیم و برخی آفت کشها)،امکان تولید میزان آب تصفیه شده در مقیاس وسیع، از بین بردن انواع باکتری،ویروس و میکروارگانیزم ها، حذف آلاینده های آلی، حفظ مواد معدنی مورد نیازسلامت انسان، از بین بردن اثرات مخرب زیست محیطی، حذف کدورت آب،سختی و شوری آب، پایین بودن هزینه تصفیه آب و در مجموع همانگونه که اشاره شدعدم نیاز به افزودن مواد شیمیایی زیان آور برای محیط زیست و انسان مهمترین دلایل استفاده از نانو فیلتر می باشد.

این فیلتر ها در سایز ها و ابعاد گوناگون برای مصارف مختلف تولید می شوند.

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...