ترانس

همانطور که می دانید تمام وسایل برقی برای روشن شدن نیاز به یک منبع تامین کننده برقی دارند. 60 درصد وسایل برقی با برق 220 یا 110 ولت کار می کنند اما وسایلی هم هستند که به دلیل کوچکی قطعات و یا دلایل دیگر از برق یا باطری با ولتاژ پایین تر استفاده می کنند. تامین برق کمتر از 220 ولتبه عهده یک مبدل (آداپتور یا ترانس ) می باشد.

ترانس ها نیز در ابعادولتاژ و آمپرهای گوناگون ساخته می شوند تا با وسایل گوناگون منطبق شوند.در دستگاه های تصفیه آب خانگی و صنعتی نیز از این ترانس ها استفاده می شود .دلیل استفاده از ترانس به این خاطر است که این دستگاه ها به دلیل وجود آب در دستگاه در دسترس بودن برای همگان از برق با ولتاژ پایین استفاده می شود تا احتمال خطر برق گرفتگی کاهش یابد.

در دستگاه تصفیه آب از دو مدل ترانس 24(2.4 آمپر ) ولت برای دستگاه های خانگی و 36 ولت برای دستگاه های نیمه صنعتی استفاده می شود.در صورت خرابی پمپ آب دستگاه دیگر قادر به عبور دادن آب از فیلتر ها نیست.

روش تست ترانس در صورت خرابی:

1-با استفاده از یک اهم متر ولتاژ و آمپر خروجی ترانس را اندازه بگیرید در صورت عدم نشان دادن ولتاژ ترانس خراب است.

2- یک وسیله برقی هم ولتاژ با ترانس را به ترانس بزنید اگر دستگاه کار نکرد مطمعناٌ ترانس خراب است.

3-اما آخرین راه کار این است که سریع یک سیم نازک به سوکت خروجی ترانس بزنید و بردارید اگر هنگام برقراری ارتباط بین دو سر سوکت جرقه زد ترانس سالم است اگر اتفاقی نیفتاد ترانس خراب است(برقراری ارتباط بین سیم های مثبت و منفی فقط یک ثانیه باشد).

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...