لامپ uv

 

لامپ یووی یا همان اشعه ماوراء بنفش(اشعه ای که در نور خورشید وجود دارد) به عنوان یک وسیله ضد عفونی کننده در دستگاه تصفیه آب به شمار می رود که علاوه بر ضد عفونی کردن آب و از بین بردن باکتری ها و میکروب ها .هیچ نوع تغییری در رنگ . طعم وبوی آب به وجود نمی آورد و دیگر نیازی به استفاده از موادشیمیایی مانند کلر برای ضد عفونی کردن آب نیست.

لامپ های یووی تولید کننده اشعه ماوراء بنفش دارای چهار نوع قدرت نفوذ هستند که عبارتند از  UVV  - UVA - UVB - UVC .

UVV قویترین نوع اشعه ماوراء بنفش می باشد و قدرت نفوذ آن در سطوح مختلف بسیار بالا می باشد و از آن در علوم آزمایشگاهی با بهترین نوع شرایط ایمنی و حفاظتی استفاده می شود.طول موج این نوع اشعه بین 400 الی 450 نانو متر می باشد که نشان دهنده خطرناک بودن آن است و می تواند به سرعت بافتهای پوستی و سلولی بدن انسان را از بین ببرد.

UVA این نوع از اشعه ماوراء بنفش مانند نوع ذکر شده بالا می باشد با این تفاوت که قدرت نفوذ آن در سطوح مختلف کمتر است .طول موج این اشعه 320 الی 390 نانومتر است و قرار گرفتن در معرض این اشعه می تواند قرنیه و بافتهای پوستی را از بین ببرد.

UVB این نوع اشعه قدرت نفوذ کمتری دارد و طول موج آن بین 280 الی 320 نانومتر می باشد .

UVC اما بی خطر ترین نوع اشعه ماوراء بنفش این نوع اشعه می باشد که طول موج آن 250 الی 280 نانو متر می باشد و نمی تواند در سطوح مختلف نفوذ کند به همین دلیل قرار گرفتن در معرض این اشعه خطری برای بدن ندارد و بهترین و بی خطرترین روش ضد عفونی کردن مایعات می باشد .این نوع اشعه می تواند ساختار مولکولی میکروب و باکتری را در هم بشکند و آن را از بین ببرد.

این نوع لامپ در صنایع مختلف کاربرد بسیار بالایی دارد و در اندازه و توان های مختلف ساخته می شوند.

لامپ های یووی قابل استفاده در دستگاه تصفیه آب به دلیل مصرف کم آب و دبی کم آب خروجی از دستگاه (مقدار جریان کم آب در ثانیه) در دو نوع 15و 11 وات با طول موج 254 نانو متر ساخته می شوند .

در دستگاه تصفیه آب این لامپ ها باید در یک محفظه استیل قرار بگیرند تا علاوه بر حفاظت از لامپ در برابر ضربه و شکستگی ، از انعکاس نور لامپ به محیط اطراف جلوگیری شود تا خطری برای مصرف کننده نداشته باشد .

لامپ یووی استاندارد (لامپی که توسط شرکت های معتبر ساخته شده باشد) به دلیل اینکه برای دستگاه تصفیه آب طراحی شده اند دارای قدرت کم بوده و فقط میتواند انواع میکروب - باکتری - قارچ و انگل را از بین ببرد و در ساختارمولکولی آب هیچ تغییری ایجاد نمی کند و در طی 40 سالی که از استفاده از این لامپ در نقاط مختلف دنیا می گذرد هیچ بیماری و یا عارضه ای که به دلیل استفاده از لامپ یووی باشد دیده نشده است.

لذا استفاده از لامپ یووی استاندارد دستگاه های تصفیه آب خطری برای بدن ندارد

تذکر مهم :

لامپ یووی قادر است فقط انواع میکروب - آلودگی میکروبی و انگلی و انواع ویروس ازقبیل :وبا - حصبه - آنفولانزا را ازبین  ببرد و آلودگی های دیگر موجود درآب مانند آلودگی نفتی - انواع مواد سمی - مواد شیمیایی - نیترات -آرسنیک -آلودگی آب بر اثر کودهای کشاورزی و آرسنیک را از بین نبرده و فقط باید ازسیستم اسمز معکوس استفاده کرد


  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...