در ساخت دستگاه تصفیه آب خانگی از قطعات بسیار زیادی استفاده شده است . برخی از این قطعات فلزی هستند و برخی از قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی پلاستیکی هستند . هم قطعات فلزی و هم قطعات پلاستیکی دستگاه تصفیه آب خانگی بایستی دارای استاندارد های لازم باشند چرا که ممکن است در ساخت قطعات فلزی از فلزات نامرغوب و یا سرب استفاده شود و افزوده شدن سرب و یا فلزات سنگین به آب باعث بروز صدمات جبران ناپذیری به بدن می شود . قطعات پلاستیکی از اهمیت بالایی برخوردار هستند به این دلیل که پلاستیک بازیافتی و یا غیر بهداشتی می تواند آب را آلوده کند و اثرات نامطلوبی بر آب بگذارد.

هوزینگ دستگاه تصفیه آب یکی از پر مصرف ترین قطعاتی هستند که در دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می شود و در هر دستگاه تصفیه آب باید حد اقل سه هوزینگ وجود داشته باشد . در این مقاله می خواهیم با این قطعه پر کاربرد و انواع آن بیشتر آشنا شویم .

 

 

 

hosingwaterfilter

 

 

 

هوزینگ دستگاه تصفیه آب:

هوزینگ دستگاه تصفیه آب به عنوان محفظه نگهدارنده فیلتر دستگاه تصفیه آب می باشد که فیلترهای پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب خانگی در درون آنها قرار می گیرد . بدون این هوزینگ ها حتما بایستی از فیلترهای خطی در دستگاه تصفیه آب استفاده کرد که به نسبت ، قیمت بالاتری از فیلترهای کارتریجی یا معمولی دارند .

از نظر شکل ظاهری ، هوزینگ دستگاه تصفیه آب یک استوانه تو خالی است که ابعاد آن بسته به اندازه فیلتر و دستگاهی که می خواهند از آن استفاده کنند متفاوت است در بالای این استوانه یک هد یا کلگی قرار می گیرد که هر دو قسمت بالا و پایین هوزینگ توسط رزوه به هم متصل می شوند . هوزینگ دستگاه تصفیه آب در دو مدل شیشه ای و مات تولید می شود و از هر دو مدل آنها در دستگاه تصفیه آب استفاده می شود . برای فیلتر اول دستگاه تصفیه آب که فیلتر PP یا فیلتر پلی پروپیلن می باشد از مدل شیشه ای استفاده می شود تا بتوان فیلتر را از بیرون بدون باز کردن هوزینگ مشاهده نمود و در صورت نیاز داشتن به تعویض ، فیلتر را تعویض کرد . اما برای فیلترهای دوم و سوم نیازی به دیدن فیلتر نیست و از مدل مات آن استفاده می شود. در تمام مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی ، اداری ، نیمه صنعتی و صنعتی از آنها استفاده می شود .

در سر و ته هوزینگ ها یک برآمدگی دایره شکل قرار دارد که برای ثابت نگه داشتن فیلتر در داخل هوزینگ از آن استفاده می شود . در هنگام قرار دادن فیلتر نو در داخل هوزینگ ، دقت کنید که فیلتر در داخل برآمدگی قرار بگیرد در غیر این صورت ممکن است فیلتر ، هوزینگ و یا هردوی آنها بشکنند .

بر روی هد یا کلگی هوزینگ چهار سوراخ قرار دارد که بوسیله آنها می توان هوزینگ را به شاسی دستگاه پیچ و محکم کرد . در کناره های هد هوزینگ دو سوراخ رزوه دار قرار دارد که محل بستن اتصالات ورودی و خروجی آب به هوزینگ می باشد . توجه کنید که در کنار ورودی و خروجی اب به هوزینگ عبارت in و out نوشته شده است که عبارت in محل ورود آب به هوزینگ می باشد و عبارت out محل خروج آب از هوزینگ به فیلترهای بعدی می باشد . در صورت اشتباه بستن ورودی و خروجی ، آب بر عکس به فیلتر وارد می شود و ممکن است درست تصفیه نشود .

 

 

 

ابعاد و اندازه هوزینگ دستگاه تصفیه آب:

طراحی هوزینگ های دستگاه تصفیه آب بر اساس فیلترهای مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب انجام می گیرد . ارتفاع هوزینگ ها می تواند از 5 اینچ الی 50 اینچ باشد که بر اساس نیاز و موارد مصرف در دستگاه های تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد . اندازه های گفته شده در بالا ، بر اساس اندازه فیلتر می باشد و نه خود هوزینگ و ممکن است خود هوزینگ ارتفاع بیشتری داشته باشد . تمام هوزینگ های تولید شده به یک قطر نیستند و اندازه های آنها با هم فرق می کند .

 

 

مزایا و معایب هوزینگ ها :

همانطور که گفته شد دو نوع هوزینگ مات و شفاف داریم . از مزایای هوزینگ شفاف می توان به قابلیت دیده شدن فیلتر و روند کثیف و آلوده شدن فیلتر اشاره کرد و از معایب آن امکان نفوذ نور خورشید و همچنین استحکام کم آن در برابر ضربه اشاره کرد . در هوزینگ های مات امکان دیده شدن فیلتر وجود ندارد اما استحکام آنها در برابر ضربه بیشتر است و خرابی کمتری نسبت به هوزینگ شفاف دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...