شاید شما هم جزء افرادی باشید که از دستگاه تصفیه آب خانگی جهت بهبود کیفیت آب آشامیدنی خود در منزل استفاده می کنید و ممکن است دستگاه تصفیه آب شما در منزل و یا محل کار مجهز به یک لامپ UV جهت ضد عفونی کردن آب باشد . شاید بارها برای شما این سوال پیش بیاید که آیا لامپ UV مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب برای سلامتی و بدن شما مضر است یا خیر ؟

 

می خواهیم در این مقاله اطلاعات کاملی از انواع اشعه ماوراء بنفش ، خطرات و فواید آن برای سلامتی را در اختیار شما قرار دهیم.

در حال حاضر یکی از بهترین و موثرترین روشهای ضد عفونی آب استفاده از لامپ UV یا همان اشعه ماوراء بنفش می باشد . پرتوهای فرابنفش در ساختار مولکولی میکروارگانیسم ها که به عنوان عامل بیماری زا شناخته می شوند و ممکن است در آب شرب منزل شما وجود داشته باشد نفوذ می کنند و ساختار ژنتیکی آنها را تغییر می دهد . این روش با شکستن ساختار RNA و DNA میکروبها ،توانایی تولید مثل میکروارگانیسم ها را از بین می برد . ضد عفونی کردن آب با استفاده از اشعه فرابنفش یک روش بسیار ساده ، 100 درصد موثر و بی خطر برای محیط زیست می باشد و طعم ، مزه و بوی آب را تغییر نمی دهد . استفاده از لامپ UV جهت ضد عفونی کردن آب به انرژی کمی احتیاج دارد و مقدار انرژی مصرفی آن در طول روز با مقدار انرژی مصرفی یک لامپ 60 وات برابری می کند . هزینه نگهداری لامپ UV از روشهای دیگر گند زدایی و ضد عفونی کردن آب مانند استفاده از کلر بسیار کمتر است و فقط کافی است که لامپ تولید کننده اشعه فرا بنفش را که عمر آن در حدود 10 هزار ساعت را تعویض کنید .

 

 

ultraviolet

 

روش های تصفیه آب در سالهای اخیر به موضوع داغی تبدیل شده است، زیرا مطالعات جدید نشان می دهد که بیشتر مواد شیمیایی که معمولاً برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند ، مانند کلر، توانایی خود را در از بین بردن برخی از باکتری ها و پاتوژن ها را از دست می دهند و این باکتری ها و پاتوژن ها به مرور زمان در برابر این مواد شیمیایی مقاوم می شوند اما هیچ ویروس یا باکتری شناخته شده از نور ماوراء بنفش در امان نیست .

هدف استفاده از لامپهای ماوراء بنفش ، از بین بردن تمام باکتری ها و میکروب های درون آب است قبل از اینکه وارد بدن انسان شود و منجر به بیماری های عفونی گردد . لامپهای میکروب کش ماوراء بنفش که در تصفیه آب استفاده می شوند ،معمولاً در حدود 250 الی 260 نانومتر انرژی تولید می کنند . این لامپ ها در قدرت های 5 الی 25 وات در مصارف خانگی مورد استفاده قرار میگیرند .

 

اشعه ماوراء بنفش چیست ؟

اشعه ماوراء بنفش نوعی انرژی است . بزرگترین منبع تولید کننده اشعه ماوراء بنفش خورشید است. خورشید سه نوع تابش اشعه ماوراء بنفش تولید می کند که UVA، UVB و UVC نامیده می شوند. تفاوت این سه نوع اشعه ماوراء بنفش در انرژی و قدرت نفوذ آنها درون اجسام است . UVA خطرناکترین نوع اشعه ماوراء بنفش است این اشعه قدرت تولید انرژی بین 320 الی 400 نانومتر را دارد و قدرت نفوذ آن در سطح بسیار زیاد و خطرناک است و تماس با آن می تواند باعث از بین رفتن قرنیه چشم و یا حتی سرطان های پوستی شود و با آنکه UVB از آن ضعیف تر است اما این نوع اشعه نیز برای بدن انسان مضر می باشد و می تواند صدمات جبران ناپذیری را برای پوست و بدن به همراه بیاورد به همین علت باید مدت زمان قرار گرفتن در برابر این دو نوع اشعه را به حداقل ممکن رساند . قرار گرفتن در معرض این دو نوع اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث پیری زودرس پوست و علائمی مانند چروک، پوست چرمی، لکه های کبدی، کراتوز اکتینیک و الاستوز خورشیدی شود .

اما اشعه UVC ضعیف ترین نوع این اشعه به شمار می رود که هیچ نوع آسیبی برای پوست و بدن ندارد به این دلیل که قدرت نفوذ به سطح را ندارد ، اما می تواند باکتری و ویروس ها را از بین ببرد.

 

uvinspecrum

 

 

این اشعه به دلیل قدرت پایینی که در نفوذ به سطح دارد حتی نمی تواند از سلول های مرده پوست عبور کند و برای کودک و حتی جنین کودک انسان و زنان باردار نمی تواند خطراتی ایجاد کند .

 

استفاده از روش ضد عفونی با لامپ های فرابنفش به تنهایی نمی تواند باعث تولید آب با کیفیت شود چرا که این لامپ باید در مسیر عبور آب از فیلتر RO قرار بگیرد تا علاوه بر اینکه آب از هرگونه مواد زائد و سمی پاک گردد ، ضد عفونی نیز بشود به این دلیل که لامپ فرا بنفش نمی تواند مواد سمی درون آب ، نیتریت ، کلر و نیترات درون آب را حذف کند .

 

توجه ! !

لامپ های تولید کننده اشعه ماوراء بنفش حتما بایستی از برندهای معروف و معتبر تهیه شوند و از خرید لامپ های UV چینی و متفرقه بشدت خودداری کنید به این دلیل که لامپ های چینی و متفرقه هیچ استانداردی برای تولید اشعه در فرکانس های ذکر شده در بالا را ندارد و برای سلامتی خطرناک هستند .

 

 

 

 

 

 

 


 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...