تصفیه آب خانگی کوچک

از سال 1996 میلادی تاکنون انواع دستگاه تصفیه آب خانگی در اندازه و مدل های گوناگون ساخته و به بازار عرضه شده است . تمامی شرکت های تولید کننده دستگاه تصفیه آب تلاش فراوانی کرده اند تا بتوانند رضایت مشتری را بدست آورند ، از این رو دست به ابداعات جدیدی زدند تا بتوانند رضایت مشتری از هر سلیقه ای را بدست بیاورند.

در ابتدا دستگاه های تصفیه آب خانگی اندازه ای بزرگ داشتند ولی با گذشت زمان کم کم کوچک تر شدند. شرکتهای سازنده برای بدست گرفتن بازار پر رونق دستگاه های تصفیه آب خانگی دستگاه های کم حجمی را ساختند تا افرادی که مشکل کمبود جا برای نصب دستگاه تصفیه آب را دارند بتوانند از این دستگاه ها استفاده کنند.

دستگاه های تصفیه آب کوچک که به آنها دستگاه تصفیه آب کاوردار ، کیسی و رومیزی نیز گفته می شود فضای کمی را اشغال می کنند و می توان آنها را در هر محلی نصب کرد. این دستگاه ها به دلیل ظاهر شکیلی که دارند می توان بر روی کابینت آشپزخانه نیز قرار داد و از آن استفاده نمود .

دستگاه های تصفیه آب خانگی کوچک از نظر ظاهر با دستگاه های تصفیه آب زیر سینک متفاوت است اما از نظر کارکرد هیچ تفاوتی ندارد و در آنها نیز از فیلترها و قطعاتی دستگاه های زیر سینکی استفاده شده است .

تنها تفاوت دستگاه های تصفیه آب کوچک مخزن ذخیره آب تصفیه شده است که به دلیل کم حجم بودن دستگاه ، مخزنی که در دستگاه نصب شده فقط قابلیت ذخیره 2 تا 3 لیتر آب تصفیه شده را دارد در صورتی که میزان ذخیره آب در دستگاه های تصفیه آب زیر سینکی 10 الی 12 لیتر است .

 

 


 

 

دستگاه های تصفیه آب کوچک دارای فیلترهایی همانند فیلتر های دستگاه های تصفیه آب زیر سینکی هستند و این فیلترها عبارتند از :

سه عدد فیلتر پیش تصفیه 

فیلتر پلی پروپیلن ، این فیلتر از الیاف پروپیلن بصورت یک استوانه تابیده شده است می باشد. این فیلتر با دارای منافذی با ضخامت 5 الی 10 میکرون است که می تواند ذراتی را که از این مقدار بزرگ تر هستند را از آب حذف کنند مانند خاک ، شن و ماسه ، زنگ لوله و لجن درون آب .

فیلتر کربن اکتیو ، این فیلتر دارای مقدار پودر کربن اکتیو یا فعال است که بدلیل شکل متخلخلی که دارد می تواند کلر و مشتقات آن را از آب حذف کند .

فیلتر کربن بلاک ، که این فیلتر از همان مواد فیلتر کربن اکتیو می باشد ولی بصورت یک استوانه می باشد که منافذی با قطر 5 الی 1 میکرون دارد و می تواند نیتریت ، نیترات و مواد سمی درون آب را به خود جذب کند .

سه فیلتر گفته شده در بالا در بعضی از دستگاه های تصفیه آب کوچک بصورت خطی و در بعضی از دستگاه ها بصورت کارتریجی می باشد که فیلترهای کارتریجی بدلیل فراوانی بسیار قیمت پایین تری نسبت به فیلترهای خطی دارند اما فیلترهای خطی عمر بالاتری دارند . فیلترهایی که در پشت یخچال ها نصب می شوند نیز فیلترهای خطی هستند .

این دستگاه ها دارای فیلتر RO یا همان ممبران هستند . این فیلتر بدلیل داشتن منافذی بسیار ریز در حد میکرون قادرند تا 85 درصد املاح و مواد درون آب را از آب جدا کنند و آب را بسیار سبک و عاری از هر نوع املاح و مواد مضر نمایند. این فیلتر حتی قادر است تا 75 درصد میکروبهای شناخته شده را نیز از آب حذف کنند و اجازه ورود این میکروبها را به آب تصفیه شده ندهند. بیشترین مارک استفاده شده در این نوع دستگاه ها فیلمتک آمریکایی و یا تورای ساخت ژاپن می باشد .

فیلتر پنجم این دستگاه ها ، فیلتر پست کربن می باشد . این فیلتر بخاطر داشتن مواد کربنی و ذغالی می تواند طعم ، مزه و بوی نامطبوع آب را بگیرد .

فیلتر ششمی که ممکن است بر روی دستگاه نصب شود فیلتر مینرال یا فیلتر قلیایی می باشد . در بعضی از دستگاه های تصفیه آب کوچک بدلیل کم حجم بودن فقط پنج فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب را می توان نصب کرد اما در برخی از دستگاه ها که اندکی از نظر ابعاد بزرگ تر هستند فیلتر مینرال یا قلیایی را نیز می توان نصب کرد .

بیشتر بدانید :

خواص فیلترهای مینرال و قلیایی .

 

 

دستگاه های تصفیه آب کوچک نیز مانند دیگر دستگاه های تصفیه آب ، دارای یک پمپ تولید فشار برای مناطقی که مشکل فشار آب دارند ، یک شیر برقی جهت جلوگیری از هدر رفتن آب در موقعی که دستگاه تصفیه آب خاموش است و یک سوییج لو و های پرشر جهت قطع و وصل خودکار دستگاه تصفیه آب .

در زیر نمونه ای از این دستگاه ها نشان داده شده است.

 

DASTGAHRUMIZY

 

 

شما مشتریان محترم می توانید با تماس با کارشناسان شرکت آبرسان تهران از انواع مدلها و نحوه کارکرد دستگاه های تصفیه اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

 

 

 

 

 


 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...