انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

 

 

بنابردلایل بسیار زیاد ، اغلب مردم تصمیم به استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی می گیرند. از آنجا که انواع مختلف دستگاه تصفیه آب در بازار وجود دارد ، تصمیم گیری برای این که کدام نوع دستگاه تفیه آب را خریداری کنند کمی دشوار است.   

برای اطمینان از خرید دستگاه تصفیه آبی که نیازهای خاص شما را برآورده سازد ، ابتدا سعی کنید نگرانی های خاص در مورد کیفیت آب منطقه خود را شناسایی کنید. آیا آب از طعم ، بو ، رنگ و یا املاح و مواد زائد برخوردار است یا کیفیت آب شهر حاکی از آن است که آب حاوی میزان بالایی از آلایندهای خاص است .

از آنجا که هیچ دستگاه تصفیه آبی نمی تواند همه آلاینده ها را با هم کاهش دهد ، مهم است که بدانید چه نوع از آلودگی های گفته شده در منطقه شما وجود دارد و مقدار هر کدام از آنها به چه میزان است و آیا این که این نوع محصول با توجه به فیلترهای موجود در آن قادر است به میزان لازم آلاینده ها را حذف نماید یا خیر.

برای تصفیه آب آشامیدنی می توان از محصولات و فناوری های متنوعی استفاده کرد. برخی از دستگاه های تصفیه آب خانگی از فیلتر جذب کننده ساخته شده از کربن چوب یا ذغال سنگ استفاده می کنند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است از یک غشا یا رزین برای کاهش آلاینده ها استفاده کنند . دستگاه های تصفیه آب خانگی دارای طیف گسترده ای از فیلترهای تصفیه آب می باشند که می توانند انواع مختلف آلاینده های آب را از آن جدا کنند.

فیلتراسیون یک فرآیند فیزیکی است که وقتی مایعات ، گازها ، مواد محلول یا معلق به سطح یک ماده جاذب چسبیده می شوند رخ می دهد.

فیلتراسیون مواد آلاینده به اندازه و میزان ذرات آلاینده بستگی دارد. در دستگاه های تصفیه آب خانگی بسته به نوع و منطقه استفاده از دستگاه ممکن است از فیلترهای پیش تصفیه و یا پودرهای جاذب استفاده گردد.

در زیر انواع مختلف فیلترهای دستگاه تصفیه آب و کاربرد آنها را به طور کامل توضیح می دهیم.

تقطیر :

سیستم تقطیر از فرآیندی برای گرم کردن آب تا نقطه جوش استفاده می کنند و سپس بخار آب را همانطور که متراکم می شود جمع می کنند و بسیاری از آلاینده ها را دفع می کنند.

آب تا رسیدن به نقطه جوش خود در معرض یک منبع گرمایی قرار می گیرد. سپس در نقطه جوش به بخار تبدیل می شود. بخار آب برای خنک شدن به یک کندانسور هدایت می شود و پس از خنک شدن ، بخار به مایع تبدیل می شود که برای آشامیدن تمیز و بی خطر است. سایر موادی که دارای نقطه جوش بالاتری نسبت به آب هستند به عنوان رسوب داخل ظرف باقی می مانند . این روش در از بین بردن باکتریها ، میکروبها ، نمکها و سایر فلزات سنگین مانند سرب ، جیوه و آرسنیک مؤثر است. تقطیر برای افرادی که به آب تصفیه نشده و سالم دسترسی ندارند ایده آل است. این روش هم مزایا و هم معایبی دارد. یکی از معایب این روش تصفیه این است که به کندی صورت می گیرد و برای تولید آب شرب در ابعاد وسیع مناسب نمی باشد م هم به یک منبع گرمایی نیاز است که ممکن است در دسترس نباشد.

میکروفیلتراسیون :

دومین روش تصفیه آب میکروفیلتراسیون است که در این روش از فیلترهایی با قطر منافذ بین 0.1 تا 1 میکرون استفاده می گردد . این نوع روش تصفیه آب فقط برای آبهایی با کیفیت بالا استفاده می گردد که آلاینده های آن کم است .این نوع فیلتراسیون نمیتواند ویروسها و حتی مواد شیمیایی معمولی مانند کلر را از آب حذف نماید. این روش برای تصفیه آب شهری مناسب نمی باشد. از جمله کاربردهای این روش می توان به حذف ذرات و مواد زائد در برج های خنک کننده اشاره کرد .

نانو فیلتراسیون :

این روش بهتر از روش میکروفیلتراسیون می باشد چرا که منافذ فیلترهای استفاده شده در این نوع سیستم به مراتب کوچک تر از 0.1 میکرون می باشند که از مزایای استفاده از نانوفیلتراسیون در تصفیه آب عبارتند از: حذف نمک‌های چند ظرفیتی (مانند آهن، منگنز، اورانیم و برخی آفت کشها)، امکان تولید میزان آب تصفیه شده در مقیاس وسیع، از بین بردن انواع باکتری، ویروس و میکروارگانیزم ها، حذف آلاینده های آلی، حفظ مواد معدنی مورد نیاز سلامت انسان ، حذف کدورت ، سختی و شوری آب، پایین بودن هزینه تصفیه و در مجموع همانگونه که اشاره شد عدم نیاز به افزودن مواد شیمیایی زیان آور برای محیط زیست و انسان. در زیر نمونه ای از این دستگاه نشان داده شده است.

aquaclear1

 

اسمز معکوس :

و اما جدید ترین و بهترین روش تصفیه آب اسمز معکوس می باشد. اسمز معکوس فرایند تصفیه آبی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا برای تولید آب خالص و حذف یون‌ها، مولکول‌ها و ذرات بزرگتر حل شده در آب استفاده می‌شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب شور قرار گیرد آب به صورت طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین‌تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا هنگامی که غلظت آب دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. این به این معنی است که در روش اسمز معکوس منافذ فیلتر تا حدود 0.00001 (یک صد هزارم میکرون )کوچک می شوند و فقط آب و موادی که از این مقدار کوچک تر باشند عبور می کنند.در این روش تا 90 درصد املاح و مواد آب گرفته می شود . در دستگاه های تصفیه اب خانگی و صنعتی از دو روش نانوفیلتر و اسمز معکوس استفاده می کنند که به دلیل قابل اطمینان تر بودن روش اسمز معکوس ، این روش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.دستگاه های تصفیه اب که دارای فیلتر اسمز معکوس و یا ممبران باشند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند .در زیر نمونه ای از فیلتر اسمز معکوس نشان داده شده است.

toray1

شما مشتریان محترم می توانید با تماس با کارشناسان شرکت آبرسان تهران در مورد خرید دستگاه تصفیه آب راهنمایی های لازم را کسب کنید.

 

 

 

 

 


 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...