zoghal147

آنتراسیت یا همان زغال سنگ کانی سیاه رنگی است که از دفن شدن گیاهان و مواد گوناگون دیگر در زمین و تحت تاثیر حرارت و فشار زیاد بوجود می آیند و بعنوان سوخت در منازل و نیز ماده اولیه برخی از کارخانه جات در صنایع گوناگون استفاده می شود.

برخی از کارشناسان معتقدند که زغال سنگ یک ماده کانی نیست چرا که بیشترین حجم آن را کربن تشکیل داده است . از دیگر مواد تشکیل دهنده زغال سنگ می توان به اکسیژن ، هیدروژن ، نیتروژن و گوگرداشاره کرد .

زغال سنگ از فشرده شدن و گرمادیدن برخی از گیاهان بوجود می آید که انواع زغال سنگ عبارتند از :

1-تورب :تورب به زغال سنگی می گویند که پوک است و مواد فرار زیادی دارد و نامرغوبترین نوع زغال سنگ به شمار می رود

2-لینگیت : درختان و گیاهانی که در باطلاق ها و گودال های آب دفن می شدند و با فاسد شدن به ماده ای لجن مانند تبدیل می شدند که در اثر فشار ، خشک و سخت شده و زغال سنگ قهوه ای رنگی بوجود می آید که به آن لینگیت می گویند.

3-بیتومینه : این نوع زغال سنگ در اثر فشار ، حرارت و گذشت زمان بیشتر بوجود می آید .

4-آنتراسیت : این نوع زغال سنگ بسیار سخت تر از مدل های دیگر زغال سنگ است چرا که در فشار بسیار زیادی بوجود می آید و معمولا در کنار کوهها و دره های عمیق یافت می شود و بیشترین حجم ماده تشکیل دهنده آن کربن است و به همین دلیل استفاده زیادتری نسبت به انواع دیگر زغال سنگ در صنعت را دارد.سوختن آنتراسیت آلودگی کمتری نسبت به انواع دیگر زغال سنگ ایجاد می کند به همین دلیل به آن زغال سنگ پاک می گویند .

زغال سنگ آنتراسیت در زمینه های مختلفی کاربرد دارد از قبیل سوخت در منازل و نیروگا ها ، صنعت تصفیه آب و فاضلاب برای تولید فیلترهای جاذب مواد شیمیایی و بو ، در صنایع فولاد سازی ، پتروشیمی و پالایشگاه های نفتی به عنوان جذب کننده و صاف کننده مواد زاید و اضافی و غیره .

در دستگاه های تصفیه آب نیز از این ماده به عنوان فیلتر جاذب مواد استفاده می شود البته نه بصورت مستقیم بلکه با استفاده از فرایندها و مراحل گوناگون این ماده را فراوری کرده و به ماده جذب کننده تبدیل می کنند چون زغال سنگ بصورت خام قدرت جذب مواد را ندارد .از زغال سنگ آنتراسیت برای تولید کربن اکتیو استفاده می شود که این ماده کاربرد بسیار زیادی در صنعت آب و فاضلاب و پزشکی بعنوان حذف کننده برخی مواد ( مانند دستگاه دیالیز که خون را از مواد زاید پاک می کند ) را دارد. البته باید خاطر نشان کرد که خود آنتراسیت انواع مختلف دارد و از آن در هر بخشی نمی توان استفاده کرد چرا که ممکن است دارای مقادیر مختلفی جیوه و یا سرب باشند و استفاده از آنها مشکل ساز باشد.

  • 1

راهنمـای انتـخاب دستگاه تصفیه آب

به دلیل اهمیت بیشتر سلامت آب آشامیدنی اغلب افراد تصفیه آب آشامیدنی خود را نسب به مصارف دیگر در اولویت قرار می دهند و مایلند . . .

ادامه مطلب...