در حال حاضر  چندین نوع و مارک فیلتر ممبران در وجود دارد.برندهای متنوع که هر کدام ساخت یک شرکت می باشد . فیلتر ممبران مهمترین فیلتر در فرایند تصفیه آب می باشد و از آن به عنوان فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب نیز می توان نام برد که به عنوان چهارمین مرحله تصفیه آب جهت دستگاه های تصفیه آب صنعتی و خانگی با روش اسمز معکوس استفاده می شود . این فیلتر از یکسری لایه های فشرده که به طور موازی دور هم پیچیده و به صورت غشاهای نیمه تراوا درآمده و به شکل استوانه ای با لایه های سفید رنگ و پوسته آبی رنگ می باشد

فیلتر ممبران به علت خاصیت نیمه تراوایی که دارا می باشد به عنوان یکی از دقیق ترین فیلتر­های تصفیه آب به کار می رود. اساس کار این فیلتر به گونه ای است که آب و ترکیبات آلی با جرم مولکولی کمتر از آب قادر خواهند بود که از غشاء پلیمر عبور کنند ، اما نمکها ، مواد آلی با جرم مولکولی سنگین و ترکیبات دیگری که بزرگتر از این مقدار هستند به دلیل اندازه ذرات و بار الکتریکی توانایی عبور از غشا را نخواهند داشت. این فیلتر بسیار حساس است و آب ورودی به آن حتما باید مراحل پیش تصفیه را گذرانده باشدو ذرات معلق و کلر آن حتما باید گرفته شود تا به فیلتر آسیبی نرسد. درصورتی که ذرات فیزیکی یا مواد شیمیایی مانند کلر به این فیلتر برسند باعث گرفتگی سریع و خرابی فیلتر ممبران می شوند.بنابراین کیفیت فیلتر PP یا همان فیلتر اول دستگاه ، فیلتر کربن اکتیو و فیلتر کربن بلاک در مدت زمان کارکرد فیلتر ممبران تاثیر مستقیم دارند.

استفاده از فیلتر مرغوب این خاصیت را دارد که علاوه بر تصفیه آب با کیفیت بالا ، بر طبق گفته شرکت های سازنده عوامل بیماری زا ، میکروب و انگل را از آب حذف می کند.

 

ANVAEFILTER

 

 

اما در داخل بازار ایران دو مارک فیلتر ممبران شناخته شده تر می باشد . ممبران فیلمتک ساخت شرکت داو (DOW) کشور آمریکا و دیگری گلد تورای ساخت شرکت تورای کشور ژاپن می باشد که هر دو این شرکتها در سالیان متمادی تحقیقات زیادی برای بهبود کیفیت فیلترهای خود انجام داده اند بطوریکه آمار فروش سالیانه این شرکتها صحت این ادعا را ثابت می کند . این شرکتها طیف وسیعی از فیلترهای ممبران را از مصارف خانگی گرفته تا مصارف صنعتی و حتی تامین آب شرب شهرهای نسبتا بزرگ را تولید می کنند.فیلترهایی با قدرت تصفیه از 50گالن یا دویست لیتر در شبانه روز تا حدود3000 گالن در ساعت. این دو مارک فیلتر ممبران در طی سالیان متمادی امتحان خود را از نظر کیفیت و قدرت تصفیه آب در بازار ایران ثابت کرده اند و برای دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب می باشد . اما به نظر می رسد که برای تصفیه آبهایی با کیفیت پایین در مناطق مختلف، ممبران فیلمتک قدرت کاری خود را به رخ دیگر رقبا کشیده و قابل اطمینان تر می باشد . بطوریکه در سختی آب بالای 1000 PPM و حتی مناطقی از تهران مانند شور آباد که سختی آب گاهی به بالای 2000 PPM نیز میرسد این فیلتر مدت زمان بیشتری نسبت به دیگر فیلترها می تواند آب را تصفیه کند (بر طبق تجربه کسب شده در این سالها ). اما این نکته را باید در نظر داشت که ممبران های تقلبی زیادی با این مارکها در بازار وجود دارد که باعث سردرگمی خریدار و حتی بی کیفیت تر شدن آب تصفیه  می شود.ما به شما توصیه می کنیم که حتما از شرکت های معتبر این فیلتر را خریداری نمایید تا مشکلی برای شما از نظر سلامتی پیش نیاید.

جهت آشنایی با انواع فیلتر ممبران اصلی و راه های تشخیص آن اینجا کلیک کنید

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...