post

 

 

همانطور که می دانید شنا یکی از تفریحات سالم و مهیج فصل گرم سال است .اما در کنار این تفریح عوامل دیگری وجود دارند که باعث سالم بودن این تفریح می شوند و آن آب سالم و عاری از میکروب است.برای ضد عفونی کردن آب باید از مواد ضد عفونی کننده استفاده کرد . کلر قویترین ماده ضد عفونی کننده است که در استخرها استفاده می شود و می تواند باعث تخریب پیوستگی مولوکلی و سطوح بیرونی ویروس ها و باکتری ها شود. کلر دارای قدرت تمیز کنندگی و استریل کردن استخرهای شنا، محیط های بیمارستانی و هتل ها را دارد اما روی بدن شما نیز تاثیر گذار است.این تاثیرات میتواند بر روی پوست بدن پوست و حتی ریه شما باشد.

هنگامیکه سر خود را در آب استخر فرو می برید کلر درون آب باعث خشکی خارش و تحریک واگزمای پوست صورت شما می شود.همچنین باعث می شودکه کوتیکول موی سر که یک لایه انعطاف پذیر است از بین برود و موهای شما خشک و آسیب پذیر شود.

در استخرهای شنا به دلیل گرمای زیاد محیط آب بخار می شود و باعث می شود که رطوبت موجود در هوا که دارای مقادیر زیادی کلر است وارد ریه شما شود که وقتی وارد شش شود باعث تنگی نفس میشود و به ریه آسیب می رساند.

با تمام تعاریفی که از مضر بودن کلر گفته شد هنوز کلر قویترین ماده ضد عفونی کننده آب می باشد که در تمام دنیا کاربرد دارد که بودن آن ضرر و نبودن آن نیز باعث بروز آلودگی های میکروبی می شود.اما حال چه باید کرد. چند راهکار وجود دارد که به شما توصیه می شود .

از کلاه شنا .عینک شنا و همچنین شامپوهای مخصوص استخر که اکثرا ضد کلر هستند استفاده کنید.هنگام بیرون آمدن از آب بدن خود را کامل با شامپو بدن بشورید تا کلر از روی پوست شما پاک شود.