اثرات کلر بر پوست و مو

 

کلر یا CL یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی 17 می باشد که 2/5بار از هوا سنگین تر است. از این عنصر برای ضد عفونی کردن آب و در صنایع کاغذ ساری برای سفید کردن کاغذ ، تولید رنگدانه‌ها، مواد غذائی، حشره کشها، رنگها، فراورده‌های نفتی، پلاستیک، دارو، منسوجات، حلالها از آن استفاده می شود.کلر بسیار سمی و دارای بوی بد می باشد. این عنصر در طبیعت بصورت ترکیب وجود دارد که یک نمونه بارز آن نمک طعام است.کلر در صنعت کاربرد فراوان دارد ،اما استفاده ار آن مضررات بی شماری دارد که به آن می پردازیم:

همانطور که می دانید از کلر برای ضد عفونی کردن و از بین بردن میکروب و باکتری استفاده می شود.اما این ماده تاثیرات مخربی بر پوست و موی انسان دارد.از آب ضدعفونی شده برای استحمام و شنا کردن در استخرها استفاده می شود.آب گرم داخل استخر و حمام باعث می شود تا منافذ پوست باز شوند و کلر و مواد دیگر داخل آب به داخل بدن نفوذ کنند.از طرفی به هنگام استفاده از دوش ، آب کلر دار بخار شده و باعث می شود که گاز کلر ار طریق ریه و شش ها وارد بدن و جریان خون شود.همچنین کلر از طریق منافذ پوست سر وارد پیاز مو می شود و باعث شکنندگی و ریزش موی سر می شوند.

طبق تحقیقات تیم پزشکی دانشکده پزشکی ویسکانسین ، یکی از علل شیوع سرطان سینه در زنان کلر می باشد. اخیرا گروه ملی سرطان سینه آمریکا گزارشی در مورد ارتباط کلر منتشر کرد که یک عامل مشترک میان زنانی که سرطان سینه دارند ، آن است که همگی آنها دارای 50% تا 60% مقادیر بالاتر فرآورده های فرعی کلر در بافت سینه دارند . امروزه در آمریکا هر 13 دقیقه یک زن از سرطان سینه فوت می کند.

 

حال با دانستن این مطالب این پرشس به ذهن می رسد که چه راه هایی برای دفع کلر از آب وجود دارد.روش های زیر می تواند موثر باشد:

-ریختن سه تا چهار قطره آبلیمو در هر لیتر آب تا حدودی آن را خنثی می کند.

-استفاده از سردوشی های کلر گیر مخصوص حمام

-استفاده از هواکش و تهویه هوای داخل حمام

-نگهداشتن آب در فضای آزاد

-استفاده از دستگاه تصفیه آب برای حذف کلر ، نیترات ، نیتریت و مواد سمی دیگر از آب

 

 

 

این مطالب نیز برای شما سودمند است:

اثرات نیترات بر بدن

اثرات سرب بر بدن

انواع روشهای ضد عفونی کردن آب

کاربرد اوزون در تهیه آب قابل شرب

سموم موجود در آب

 

 

 

شما می توانید در تمام ایام هفته با ما جهت ارایه خدمات در تماس باشید.

شماره های تماس:77999423 77999407 تماس اظطراری : 09120296614

نشانی اینترنتی :www.abresantehran.ir