چرا در آب تصفیه حباب وجود دارد؟

 

زمانی که یک دستگاه تصفیه آب خانگی را نصب می کنید، انتظار دارید آب زلال و سبکی را در اختیار شما قرار دهد. این توقع بجا است . اما ممکن است با این مساله روبرو شوید که آب تصفیه شده کدر است. در این زمان حباب های ریزی در آب وجود دارد و به نظر میرسد که در آب کلر وجود دارد. البته پس از چند ثانیه حالت کدری از بین رفته و آب مجددا شفاف می شود.

وجود حباب های ریز و رنگ متفاوت آب اغلب مردم را نگران می کند و احساس می کنند آب دستگاه تصفیه غیر قابل شرب است و یا مواد شیمیایی مضری درون آب وجود دارد. در زیر به علل بوجود آمدن و برطرف کردن آنها می پردازیم:

 

قبل از اینکه این مساله را بررسی کنیم ابتدا باید اطلاعاتی درباره سختی آب داشته باشیم.در یک دستگاه تصفیه آب خانگی که دقت بسیار بالایی دارد، نظیر دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یا همان دستگاه آب شیرین کن ، سختی آب خروجی باید بین 90 تا 120 ppm باشد. در صورتیکه نمی دانید دستگاه تصفیه آب شما از نوع فیلتراسیون است یا اسمز معکوس ، پیشنهاد می شود مقاله دستگاه تصفیه آب خانگی و تفاوت بین انواع مدل ها را مطالعه نمایید.

سختی بالاتر از 120ppm نشان دهنده این است که دستگاه دچار مشکل شده است و باید رفع گردد. این اشکال ممکن است به علت تمام شدن عمر فیلترها و یا خرابی سایر قطعات تصفیه آب باشد. برای بررسی این موضوع باید سختی آب خروجی را اندازه گیری کرد. با استفاده از یک دستگاه سختی سنج آب میتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. اگر عدد سختی بالاتر از 120 ppm بود، دستگاه تصفیه آب شما دچار مشکل شده و باید توسط سرویسکارمورد بررسی قرار گیرد.

تعویض فیلترها:

هنگامی که سختی آب دستگاه بالا می رود دستگاه تصفیه آب نیاز به نعویض فیلتر دارد . بعد از تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب ، به علت فشردگی و یا اسفنجی بودن بعضی از فیلترها ،اکسیژن موجود در آنها آزاد شده و وارد آب می شود که به صورت حباب های ریزی در آب ظاهر می شود که اشتباها به آن کلر می گویند . اما جای نگرانی نیست و پس از مدتی استفاده از آب دستگاه ،تمام حباب ها خارج شده و آب شفاف و زلال می شود.لازم بذکر است که مصرف آبی که در آن حباب های ریز وجود دارد مشکلی ندارد .

 

فیلتر کربن اکتیو(پودری):

فیلتر کربن اکتیو به علت ساختار اسفنجی که دارد می تواند باعث آزاد شدن حباب شود. آزاد کردن حباب ممکن است چندین روز و گاهی تا چند هفته طول بکشد. مطمئن باشید این مساله هیچ مشکلی ندارد و آب خروجی از شیر را می توان مصرف نمود. تصویر زیر یک نمونه فیلتر کربن پودری که در مرحله دوم دستگاه تصفیه آب نصب می شود را نشان می دهد.

 

نمونه ای از فیلتر کربن اکتیو

carbon1

فیلتر قلیایی یا مینرال:

بر روی بیشتر دستگاه های تصفیه آب به عنوان فیلتر ششم یک فیلتر مینرال یا قلیایی جهت اضافه کردن مواد معدنی یا یونیزه کردن آب نصب شده است.این فیلترها با استفاده از سنگهای معدنی نظیر کلسیوم و منیزیوم این وظیفه را انجام می دهند.آب خروجی از شیر آب ممکن است گاهی کدر و یا شیری رنگ باشد که بعلت وجود همین مواد در آب می باشد.مصرف این آب در صورت نداشتن بوی نامطبوع نظیر ترشیدگی و یا بوی نم خاک مشکلی ندارد.

 

نمونه ای از فیلتر مینرال یا قلیایی

Home Mineral Filter Fluxtek 1

تاثیر سایر عوامل در شیری رنگ شدن آب : برای افزایش کیفیت آب، فیلترهای زیادی ممکن است استفاده شوند. فیلترهای اکسیژن ساز و فیلترهای هیدروژنه با آزاد کردن اکسیژن و هیدرون در آب، باعث بهبود خواص آن می شوند. هیدروژنه کردن آب ممکن است باعث کمی تغییر رنگ در آب شود.اما مصرف این آب نیز مشکلی ندارد.

در آخر خاطر نشان می شود برای داشتن آبی سالم و گوارا حتما می بایست فیلترها در زمان مناسب آن که توسط شرکت یا سرویسکار به شما اعلام می شود انجام شود .

 

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا از سایت www.abresantehran.ir دیدن فرمایید.