هرچند که استفاده از آب معدنی با رعایت شرایط مناسب نگهداری، ضرری ندارند، ولی سعی کنید درمواقعی که به شیشه آب دسترسی ندارید (مثل بیرون منزل) و در مواقع ضرورت،از آب معدنی در بطری‌های پلاستیکی استفاده کنید.

 

اما چرا تاکید ما بیشتر بر استفاده نکردن از بطری پلاستیکی می باشد؟

استفاده مداوم و همیشگی از بطری‌های پلاستیکی توصیه نمی‌شود، زیرا متخصصان هشدار داده اند نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی،خطر داخل شدن مواد شیمیایی سمی (بیسفنول) به درون بدن را تا 70 درصد افزایش می‌دهد.
دریک پژوهش جدید که با تلاش محققان دانشگاه هاروارد و کارشناسان مرکز کنترل وپیشگیری امراض آمریکا صورت گرفته، معلوم شد که نوشیدن آب از بطری‌های پلاستیکی که از ماده شیمیایی و البته سمی بیسفنول یا BPA ساخته شده‌اند،میزان مواد شیمیایی سمی موجود در ادرار را تا حدود 70 درصد افزایش می‌دهدکه بدون شک تهدید مهمی برای سلامت کل بدن است.
این پژوهش روی 77 دانشجوی داوطلب انجام گرفت و نشان داد که ماده شیمیایی بیسفنول، سیستم هورمونی این افراد را مختل می‌کند و در نتیجه روی اندام‌ها و توانایی‌های تولید مثل تأثیر نامطلوب دارد. همچنین به مغز آسیب می‌رساند و سبب بروز بیماری‌های قلبی، سرطان، چاقی و دیابت می‌شود

 

ماده سمی بیسفنول (BPA) چیست؟

دانشمندان مي گويند ماده شيميايي بيسفنول آ ( BPA) که با بروزبيماري هاي قلبي و ديابت مرتبط است اغلب از بطري پلاستيکي به داخل مايعي که درون اين بطري ها قرار دارد آزاد مي شود.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل ازایندیا تایم ،اين ماده شيميايي در ساخت بطري هاي پلاستيکي پلي کربنات که براي نگهداري نوشيدني ها و شير کودکان مورد استفاده قرار مي گيرد، بکار مي رود.

محققان دانشکده بهداشت عمومي دانشگاه هاروارد دريافتند ميزان ماده شيميايي BPA در ادرار داوطلباني که به مدت يک هفته اقدام به نوشيدني مايعات از بطري هاي پلي کربنات مي کردند، به ميزان دو سوم افزايش يافت.

اين نخستين بار است که يک پژوهش نشان مي دهد، مصرف نوشيدني از بطري هاي پلي کربنات، ميزان BPA را در ادرار افزايش مي دهد و بطري هاي ساخته شده از BPA، اين ماده شيميايي را در مايع محتوي خود آزاد مي کنند.

اين دانشمندان دريافتند نوشيدن مايعات سرد از بطري هاي پلي کربنات آن هم فقط به مدت يک هفته، مقدار BPAادرار را به ميزان دو سوم افزايش مي دهد.

محققان مي گويند درصورتي که اين بطري ها گرم شوند (که در مورد بطري هاي شير کودکان اين اتفاق مي افتد) انتظار مي رود اين ماده به ميزان قابل توجهي افزايش يابد.

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...