با توجه به اینکه جهت پاسخگویی به نیازهای مختلف ،تنوع آبسردکن ها در نوع کاربری و امکانات موجود در آنها زیادتر شده است برای خرید آبسردکن دلخواه باید انواع آنها را شناخت، انواع مدل های آنها به شرح زیرند:

1) آبسرد و جوش کن های دو منظوره :

این دسته بیشتر در مکانهای اداری ، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند و تنوع و زیبایی بیشتری دارند. و در برخی از مدلهای آنها امکاناتی نظیر یخچال و یا دستگاه تصفیه آب گنجانده شده است و در دو طرح مخزن دار و اتصال مستقیم ساخته می شوند.

الف) آبسرد و جوش کن های مخزن دار: ورودی آب این مدل ها توسط مخزن بیرونی تامین می شود که هر بار پس از خالی شدن کاربر باید آن را مجددا پر کند. این مخزن ها در سه مدل عرضه می شود. مخزن های ساده 20 لیتری همراه آبسردکن که از ضخامت و گراماژ بالاتری برخوردار بوده و میتوان بیشتر از یک سال از آن استفاده نمود و آب از هر منبعی را میتوان در آن پر کرده و روی آبسردکن قرار داد.

دوم مخزن های فیلتردار که قابلیت تصفیه آب را داشته و همچنین پس از هر بار خالی شدن دیگر نیازی به برداشتن مخزن برای پر کردن آن نیست بلکه از درب بالای آن می توان آب اضافه نمود، این مخزن ها به هر آبسردکن و جوش کن مخزن داری، قابل نصب هستند به شرطی که قبلا درپوش مخصوص مخزن ساده را از روی آبسردکن برداشته باشیم و در ظرفیت های مختلف 12 ، 15 و 20 لیتری می باشند. سوم مخزن های یکبار مصرف که برای فروش آب معدنی 20 لیتری در مغازه ها استفاده میشوند و از ضخامت و گراماژ کمتری نسبت به نوع اول مخزن ها برخوردارند، خروجی این مخزن ها طوری طراحی شده که مصرف کننده میتواند آن را مستقیما بر روی آبسرد کن گذاشته و آب آن را استفاده کند. ابسرد و جوش کن های مخزن دار برای مکانهایی که شیر آب نداشته یا امکان اتصال شیر آب را ندارند مناسب بوده و همچنین قیمت پایین تری نسبت به اتصال مستقیم ها دارند. این ابسردکن های دو منظوره دارای سه طرح هستند:

.رومیزی

.ایستاده

.یخچالدار

مدل رومیزی جای کمتری اشغال کرده و قیمت پایین تری دارد. مدل ایستاده کمی گرانتر اما نیازی به گذاشتن روی میز یا کابینت ندارند. مدل های یخچالدار برای کسانی که نیاز به یک یخچال در حد 2 فوت برای نگهداری مواد غذایی دارند مناسب است، این یخچال کوچک در قسمت پاین ابسردکن دو منظوره قرار دارد.

ب) آبسرد و جوش کن های اتصال مستقیم: برای کسانی که نمی خواهند دائما مخزن ابسردکن را پر کنند و یا دوست دارند تصفیه اب دقیقتری روی ابسردکنشان نصب باشد مناسب است. این ابسردکن ها توسط شیلنگ باریکی به قطر "1.4 هم قطر شیلنگ کولر آبی به شیر اب وصل می شوند و مهم نیست که شیر اب در چه فاصله ای از ابسردکن قرار داشته باشد. همچنین چون فیلترهای تصفیه اب، روزنه های کوچکتری دارند جهت تصفیه اب نیاز به فشار اب ورودی بیشتری دارند فقط در این مدل ها که مستقیما به شیر اب وصل میشود قابل استفاده هستند چون فشار اب مخزن ها بسیار کمتر از شیر اب لوله کشی است. پس کسانی که تصفیه دقیقتری بخواهند میتوانند از این مدل ها استفاده کنند. البته کسانی که به تصفیه اب کاملی نیاز دارند بهتر است ازدستگاه تصفیه آب خانگی با سیستم RO بصورت جداگانه استفاده نمایند. که در این صورت باید ابسردکن انتخابیشان هم مخزن دار باشد تا بتوانند اب تولیدی سیستم RO را وارد آن کنند. ابسردکن های اتصال مستقیم قیمت بالاتری نسبت به مخزن دار ها دارند و بدلیل قیمت بالاترشان امکان طراحی های زیباتر و تعبیه امکانات مختلف در آنها مانند قفل کودک، خروجی پساب، ظرفیت تولیدی بالا، سیستم برقی با مصرف کم و گاها نمایشگر در آنها بیشتر است.

2) آبسرد کن های تک منظوره صنعتی :

که بیشتر در محیط های کارگاهی، صنعتی، مکان های رو باز و اماکن پر رفت و آمد استفاده می شود. و الویت اول در طراحی آنها استحکام و دوام بیشتر است. این ابسردکن ها فقط جهت تولید اب سرد استفاده می شوند و با توجه به نوع کاربریی که داردند امکاناتی همچون یخچال یا آبجوشکن در آنها گنجانده نمی شود ولی در صورت نیاز به تصفیه اب می توان یک دستگاه تصفیه اب مجزا در ورودی آن قرار داد. این ابسردکن ها در چند مدل ساخته میشوند که عمده تفاوت آنها در قدرت کمپرسور، تعداد شیر، میزان تولید آب سرد، سرعت تولید آب سرد، ظرفیت مخزن، جنس بدنه و مخزن می باشد. در انتخاب این ابسردکن ها باید به موارد زیر توجه کرد.

الف) تعداد شیر : هر چقدر میزان مصرف و تعداد کاربر بیشتر باشد باید تعداد شیرها را بیشتر در نظر گرفت، معمولا این ابسردکن ها بین 2 تا 4 شیر ساخته می شوند و تعداد های دیگر بصورت سفارشی تولید می شوند. معمولا سازنده با افزایش تعداد شیر قدرت کمپرسور، ظرفیت مخزن، میزان و سرعت تولید آب سرد را بالا می برد.

ب) قدرت کمپرسور : واحد قدرت کمپرسور اسب بخار است. در یک آبسردکن با تعداد شیر مشخص می توان از کمپرسور با قدرت های مختلفی استفاده کرد که معیار انتخاب آن به ترتیب الویت: دمای هوای محل بکارگیری، سرعت تولید آب سرد و تعداد کاربر است.

ج) جنس بدنه و مخزن : معمولا جهت ساخت بدنه و مخزن از فلز ااستیل استفاده می شود. ولی فلز استیلی که در ابسردکن ها استفاده می شود دو نوع می باشند. استیل نگیر ( غیر مغناطیسی) و استیل بگیر (مغناطیسی) . استیل نگیر دارای مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی داشته و از طول عمر و قیمت بالاتری نسبت به استیل های بگیر برخوردار است. البته برخی ابسردکن ها دارای مخزن از جنس گالوانیزه می باشند که این نوع از هر دو مدل استیل دارای دوام و قیمت پایین تری می باشد.

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...