همانطور که می دانید آب یکی از عناصر و عوامل اصلی برای حیات و محیط زیست می باشد. بدون وجود آب هیچ نوع حیاتی وجود نخواهد داشت . البته منظور ما از آب . آب سالم و بهداشتی می باشد چرا که آب آلوده یکی از عوامل از بین بردن رشد و نمو می باشد. ما انسانها نیز برای زنده ماندن به آب سالم و پاک نیاز داریم. اما باید دانست که آب چگونه آلوده می شود و آب آلوده چه مشخصات و ویژگی هایی دارد تا از مصرف آن جلوگیری شود تا مسبب بیماری و ناراحتی نشود.

آب به روش های زیر آلوده می شود :

1- عوامل و شرایط طبیعی :

این عوامل عبارنتد از باران . سیلاب ها

بدلیل افزایش جمعیت و بطبع افزایش تقاضا مجبور به تغییر شرایط زندگی به صورت مصنوعی شده ایم. این شرایط گاهاً ناخواسته باعث بروز شرایط و عواملی می شود که می تواند برای ما خطرناک باشد. به عنوان مثال برای افزایش تولید محصولات کشاورزی و غذایی ناچاریم که از مواد شیمیایی استفاده کنیم .این مواد شیمیایی مانند کودها و سموم کشاورزی که در خاک می مانند بوسیله باران یا طغیان رودخانه ها و سیلاب ها شسته شده و به داخل زمین نفوذ کرده و باعث آلودگی سفره های آب زیرزمینی می شود

یکی از این مواد نیترات است که برای رشد گیاه لازم و ضروری است ولی برای انسان بسیار سمس و خطرناک است.

2- عوامل انسانی :

با آنکه همه ما می دانیم با گذشت زمان کمبود آب هر چه بیشتر احساس می شود اما برخی اوقات به دلیل نادیده گرفتن شرایط دست به کارهایی می زنیم که باعث آلوده شدن آب می شویم. این عوامل عبارتند از رها کردن فاضلاب خانگی . صنعتی و بیمارستانی به داخل رود خانه ها و دریاچه ها - انداختن زباله به داخل رود خانه ها - دفن زباله در داخل زمین نفوذ فاضلاب خانگی به سفره های آب زیر زمینی- آلودگی آب بر اثر حفر چاه های نفتی و خطوط انتقال آن آلودگی هوا براثر ازدیاد خودرو و انتشار دوده . سرب و آزبست به هوا و شستن آنها توسط باران و نفوذ آن به داخل زمین .که تمام این عوامل آب اطراف ما را آلوده می کند.

اما آب آلوده چه اثراتی بر بدن ما دارد وباعث بروز چه بیماری هایی می شود:

نیترات که یکی از این مواد سمی است باعث جلوگیری از اکسیژن رسانی خون به بافتها و اندام های بدن می شود که این شرایط برای کودکان و نوزادان بسیار خطرناک تر از افراد بالغ است.برای اطلاعات بیشتر  اینجا  کلیک کنید !

سرب دومین ماده خطرناک موجود در آب می باشد که سبب اختلال در واکنشهای آنزیمی بدن و بخصوص در سنتز مولکول می­شود. همچنین سبب کاهش عمر گلبولهای قرمز خون می­شود و باعث عوارض کلیوی، قلبی و عصبی می­شود . سرب در کودکان سبب تاخیر دررشد و نمو می ­شود. برای اطلاعات بیشتر  اینجا  کلیک کنید !

در آب آلوده احتمال وجود انگل . قارچ و باکتری وجود دارد که در صورت آشامیدن این مواد با آب بیماری های معده و روده را سبب می شود .

کربن که در طبیعت به وفور یافت می شود با ترکیت با مواد معدنی درون آب به کربنات کلسیوم و کربنات منیزیوم تبدیل می شود که برای کلیه و دستگاه گوارش مضر می باشد.

 

 

لینک مطلب: http://abresantehran.ir

 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...