شیر برقی یا solenoid valve قطعه ای کوچک اما پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد .این قطعه کوچک در ابعاد و سایز های مختلف و با ولتاژ کاری متفاوت از 12 ولت تا 220 ولت ساخته می شود.این قطعه به عنوان یک قطع کننده مسیر مواد مختلف (گاز و مایعات ) به کار می رود .در دستگاه تصفیه آب خانگی نیز این قطعه در دو ولتاژ24 و36 ولت ساخته می شود که وظیفه قطع و وصل آب ورودی را به عهده دارد. در دستگاه های تصفیه آب قدیمی از یک چهارراهی قطع کن به جای شیر برقی استفاده میشد اما به دلیل خرابی زیاد این قطعه از دستگاه های تصفیه آب حذف و شیر برقی جای آن را گرفت.در صورت مجهز نبودن دستگاه تصفیه آب به شیر برقی پس از خاموش شدن دستگاه آب به صورت مداوم از خروجی فاضلاب فیلتر ممبران به فاضلاب می رود و مصرف آب را تا حد قابل توجهی زیاد می کند.

طریقه عمل کرد شیر برقی:

هنگامی که جریان برق به سیم پیچ شیر وارد می شود در سیم پیچ میدان مغناطیسی ایجاد می شود و باعث می شود که یک حالت آهنربایی در سیم پیچ ایجاد شود و میله عمل کننده به بالا کشیده شود در این حالت دریچه آب باز می شود و آب جریان پیدا می کند . هنگام قطع جریان برق حالت آهنربایی سیم پیچ از بین می رود و فنر بالای میله آن را به پایین فشار داده و جریان آب قطع می شود .

مشخصات شیر برقی دستگاه تصفیه آب :

1-ولتاژ کاری :24 و 36 ولت

2-قطر شیلنگ ورودی و خروجی:1/4 و 3/8

3-دبی آب خروجی: 15 الی 30 لیتر در دقیقه

  • 1

راهنمـای انتـخاب دستگاه تصفیه آب

به دلیل اهمیت بیشتر سلامت آب آشامیدنی اغلب افراد تصفیه آب آشامیدنی خود را نسب به مصارف دیگر در اولویت قرار می دهند و مایلند . . .

ادامه مطلب...