شیر برقی یا solenoid valve قطعه ای کوچک اما پر کاربرد در صنایع مختلف می باشد .این قطعه کوچک در ابعاد و سایز های مختلف و با ولتاژ کاری متفاوت از 12 ولت تا 220 ولت ساخته می شود.این قطعه به عنوان یک قطع کننده مسیر مواد مختلف (گاز و مایعات ) به کار می رود .در دستگاه تصفیه آب خانگی نیز این قطعه در دو ولتاژ24 و36 ولت ساخته می شود که وظیفه قطع و وصل آب ورودی را به عهده دارد. در دستگاه های تصفیه آب قدیمی از یک چهارراهی قطع کن به جای شیر برقی استفاده میشد اما به دلیل خرابی زیاد این قطعه، از دستگاه های تصفیه آب حذف و شیر برقی جای آن را گرفت.در صورت مجهز نبودن دستگاه تصفیه آب به شیر برقی ، پس از خاموش شدن دستگاه ، آب به صورت مداوم از خروجی فاضلاب فیلتر ممبران به فاضلاب می رود و مصرف آب را تا حد قابل توجهی زیاد می کند. شیر برقی دستگاه تصفیه آب بایستی حتما بعد از فیلتر اول دستگاه تصفیه آب نصب شود به این دلیل که املاح و ذرات معلق و درشت درون آب در فیلتر اول حذف می شود و دیگر وارد شیر برقی نمی شود چرا که ممکن است به دلیلی ورود این رسوبات شیر برقی تنواند جلوی عبور اب را بگیرد و به هنگام خاموش شدن دستگاه آب از این قطعه عبور کند که این امر سبب هدر رفتن آب از دستگاه تصفیه آب می شود و عمر فیللترها را کم می کند.

طریقه عمل کرد شیر برقی:

هنگامی که جریان برق به سیم پیچ شیر وارد می شود ، در سیم پیچ میدان مغناطیسی ایجاد می شود و باعث می شود که یک حالت آهنربایی در سیم پیچ ایجاد شود و میله عمل کننده که در انتهای آن یک واشر لاستیکی قرار دارد ، به بالا کشیده شود ، در این حالت دریچه آب باز می شود و آب جریان پیدا می کند . هنگام قطع جریان برق حالت آهنربایی سیم پیچ از بین می رود و فنر بالای میله ، آن را به پایین فشار داده و در پوش یا واشر لاستیکی جلوی عبور آب را می گیرد و جریان آب قطع می شود .

طریقه نصب شیر برقی :

سیم های برق شیر برقی دستگاه تصفیه آب ، به صورت موازی به سیم های خروجی از پمپ آب نصب می شوند به صورتی که سیم قرمز رنگ به سیم قرمز پمپ و سیم مشکی به سیم مشکی پمپ آب وصل می شود . حتما این سیم کشی شیر برقی باید به صورت موازی باشد به این دلیل که در صورت نصب شیر برقی به صورت سری و یا قرار گرفتن بین سوییچ ها ممکن است بعد از خاموش شدن دستگاه بخاطر وارد نشدن آب به دستگاه ، سوییچ لو پرشر دستگاه تصفیه آب دیگر جریان برق را وصل نکند و دستگاه روشن نشود .

توجه !!

میله ای که در شیر برقی واشر لاستیکی را بالا می کشد تا مسیر عبور آب باز شود ممکن است با گذشت زمان استفاده از دستگاه تصفیه آب و یا استفاده نکردن از دستگاه تصفیه آب ، رسوب بگیرد و به اصطلاح گیر کند . در این حالت شیر برقی هنگام روشن شدن دستگاه ، راه آب را باز نمی کند و در صورت ماندن در این حالت داغ می کند و سیم پیچ آن می سوزد . برای جلوگیری از این حالت ، با پیچ گوشتی چند ضربه به شیر برقی بزنید تا اگر شیر برقی گیر کرده باشد ، میله عمل کننده شیر برقی باز شود و مسیر آب را باز کند و آب تصفیه شود .

مشخصات شیر برقی دستگاه تصفیه آب :

1-ولتاژ کاری :24 و 36 ولت

2-قطر شیلنگ ورودی و خروجی:1/4 و 3/8

3-دبی آب خروجی: 15 الی 30 لیتر در دقیقه


  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...