گروهی از پژوهش گران جوان کشورمان موفق به طراحي و ساخت آب شيرين کني شدند که با استفاده از باتري های قلمي ،می تواند آب شور راتا 18 گرم در ليتر شيرين کند . اين آب شيرين کن در بخش کشاورزي کاربرد دارد .افزايش جمعيت ، افزايش بی رویه مصرف آب و موادغذايي ، آلوده سازي منابع آبی توسط صنايع و تغييرات جوی طي چند دهه گذشته باعث اعمال فشار بر منابع محدود آب شيرين در جهان شده است .
با توجه به کمبود منابع آب شيرين در جهان و به طبع آن کاهش محصولات کشاورزی و فقر غذايي بطور گسترده اي در آينده گريبانگير بسياري از کشورهای جهان خواهد شد .
از جمله راه حل هايي که براي اين معضل جهاني پيش روي کارشناسان قرار گرفته ، نمک زدايي از آبهاي شور با استفاده از دستگاهاي آب شيرين کن است که در بخش شرب، کشاورزي و صنعت قابل استفاده است .استفاده از اين فناوري براي کشاورزي با توجه به ميزان توليد محصولات کشاورزي به ازاي مقدار آب مصرف شده و بهاي محصولات کشاورزي قابل تاَمل است .
جليل کارگران ، مخترع اين طرح در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا اظهار داشت : اين دستگاه شامل

يک مخزن آب با مجموعه اي از يک سری رديف کننده يوني و دو الکترود غير همجنس است .وي افزود : در اين روش نوسان سازي مثبت و منفي از طريق يک باتری قابل انجام است که با استفاده از آرايش يون هاي اصلي آب با استفاده از جذب بار الکترواستاتيکي يون ها ، آب را شيرين مي کند .اين مخترع با بيان اينکه روش هاي مختلفي براي شير کردن آب وجود دارد خاطرنشان کرد : هر کدام از روش هاي ياد شده داراي مزايا و معايبي از جمله مصرف بالاي انرژي و هزينه بالاي تجهيزات و مقرون به صرفه نبودن است .
وي افزود : اين روش در مقايسه با روش هاي ارايه شده تا کنون مقرون به صرفه است .به گفته کارگران اين دستگاه در بخش کشاورزي کاربرد دارد .
شيرين کردن آب با توجه به محدود بودن آب هاي شيرين و با کمترين ميزان انرزي و با بازدهي بالا از جمله مزاياي اين طرح است .
گفتني است اين طرح در پنجمين جشنواره نوآوري و شکوفايي در بهمن ماه گذشته شرکت داشته است .

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...