آب یکی از نیازهای اصلی و ضروری در صنعت می باشد.اهمیت آب در صنایع همانند اهمیت برق در این زمینه می باشد. از آب استفاده های فراوانی می شود از خنک کردن دستگاه های مختلف مانند بویلرها در کارخانه ها و توربین های نیروگاه های برق گرفته تا تولید ماده اولیه مواد غذایی و خمیر نانها در صنایع غذایی.

saneatibozorg

اما آیا می توان هر آبی را برای صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی استفاده کرد. همه ما می دانیم آبی که در این گونه صنایع استفاده می شود باید سالم و عاری از هرگونه میکروب و باکتری باشد.حال برای بدست آوردن آب سالم چه کاری باید کرد.در ابتدا از روش تقطیر برای تولید آب سالم صنایع استفاده می شد اما این راه هزینه بالایی داشت تا اینکه با اختراع فیلترهای تصفیه آب در سال 1960 میلادی گام مهمی در تولید آب سالم و تصفیه شده برداشته شد و به دنبال آن دستگاه های مختلف تصفیه آب در ابعاد صنعتی و بزرگ جهت استفاده در صنایع و کارخانه ها تولید گردید . از مزایای استفاده از این دستگاه ها می توان به مصرف انرژی کمتر از روش تقطیر و تولید آب تصفیه شده در حجم بیشتر نام برد.از فیلترهای تصفیه آب ابتدا در ایستگاه های فضایی و شاتل ها برای تامین آب آشامیدنی فضانوردان استفاده میشد و سپس در کشتی ها و ناو های جنگی برای تصفیه آب دریا جهت تولید آب قابل شرب استفاده می شد و در ابتدا این دستگاه ها فقط در اختیار اندک شرکت هایی بود که به تولید آب تصفیه شده می پرداختند و به صنایع مختلف می فروختند اما نیاز روز افزون صنایع به آب بدون املاح مهندسان را به این فکر انداخت تا به فکر تولید دستگاهی باشند که بتواند آب مورد نیاز صنایع را در ابعاد بسیار زیاد تامین کند ، همیشه در دسترس باشد و از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه باشد.از مزایای دیگر این دستگاه ها میتوان به استفاده از آنها برای تولید آب آشامیدنی فراوان در مناطق خشک و بیابانی اشاره کرد چرا که منابع آب شیرین رو به کاهش است و انسان ها ناگزیر به استفاده از آب دریا روی آورده اند.دستگاه های تصفیه آب صنعتی همانند دستگاه های تصفیه آب خانگی می باشند اما در ابعاد بزرگتر. این دستگاه ها از فیلتر های اسمز معکوس بهره می برند و قادرند تا 300 متر مکعب آب را در روز تصفیه کنند.فیلترهای ممبران و یا اسمز معکوس این دستگاه ها در قطرهای 4 و 8 اینچ و طول یک متر ساخته می شوند .این فیلترها بر خلاف فیلترهای دستگاه های خانگی که فقط قابلیت تعویض را دارند قابل شستشو هستند و می توان با استفاده از آنتی اسکالانت آنها را چندین بار شستشو داد و دوباره استفاده کرد .

SANEATI3

تفاوت دستگاه های تصفیه آب صنعتی با خانگی در این است که دستگاه های تصفیه آب خانگی در چندین مدل مختلف ساخته می شوند و تقریبا شبیه به یکدیگرند و فقط فیلترهای کمکی دستگاه تصفیه آب به سلیقه مشتری بر روی دستگاه نصب می شود اما در دستگاه های تصفیه آب صنعتی بدین گونه نیست و دستگاه به سفارش مشتری بر اساس مقدار آب تصفیه شده مورد نیاز و سختی آب منطقه نصب دستگاه و املاح و موادی که باید از آب حذف شود ساخته می شود . البته خاطر نشان می شود که دستگاه های از قبل ساخته شده ای نیز وجود دارند که می توانند تا 2000 لیتر آب را تصفیه کنند و نیازی به سفارش از قبل ندارند که به این دستگاه های تصفیه آب ، دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی گفته می شود و قابلیت استفاده حتی در شرکت ها و صنایع کوچک را دارند.

nimesanati

 

کارشناسان ما در شرکت آبرسان تهران همواره آماده اند تا با مشاوره رایگان شما مشتریان محترم به شما در تهیه دستگاه مورد نظر کمک نمایند.

 

 

 


 

 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...