محققان آمریکایی با ابداع روشی موفق شدند از مه صبحگاهی آّب آشامیدنی تولید کنند .
به گزارش نشریه مهندسی آب از دیلی ، با استفاده از سامانه ابداعی محققان آمریکایی می توان حتی در مناطق دور دست نیز آب قابل نوشیدن تولید کرد .
در این روش محققان ام . آی . تی یک توری ویژه ابداع کرده اند که آب مه صبحگاهی را جدا می کند .
محققان این سامانه را در شیلی آزمایش کرده اند و می گویند استفاده از آن می تواند تاثیر قابل توجهی بر حیات در مناطق دور دست بگذارد .
اکنون محققان دانشکده مهندسی ام . آی . تی با همکاری همکارانشان در دانشگاه شیلی در سنتیاگو سرگرم استخراج آب از مه ساحلی در یکی از خشک ترین مناطق جهان هستند .
پیش از این ، مردم بومی شیلی با استفاده از سامانه ساده ای که متشکل از یک توری معلق بود و با برخورداری از وزش بادهای غربی از مه ، آب استخراج و از آن برای نوشیدن و آبیاری مزارع استفاده می کردند .
گارت مک کینلی که ریاست این مطالعه را بر عهده دارد ، می گوید : این آب بطور طبیعی با کمک نور خورشید نمک زدایی شده است و اکنون محققان در تلاشند که توری هایی بسازند که آب را مستقیم از هوا می گیرند .
با این که فناوری جمع آوری مه هنوز در مراحل ابتدایی خود بسر می برد اما تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده اند که اختلاف در اندازه شبکه های توری و همچنین سایز و رطوبت پذیری فیبرهای توری تمامی این عوامل در حجم آبی که هر روز جمع می شود ، تاثیر دارد .
محققان با تغییر اندازه سوراخ ها و فیبرها موفق شدند که قابلیت این سامانه را تا 500 درصد تقویت کنند .
اکنون مناطقی که این سامانه در آنجا نصب شده اند تغییرات عمده ای را مشاهده کرده اند .

 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...