پژوهشگران دانشگاه شهید چمران با ساخت نانو سیم های اکسید مس ( Cuo )، موفق به تجزیه و حذف فتوکاتالیستی مواد رنگی سمی و مخرب از آب شدند . از این نانوسیم های نیمه رسانا می توان در صنایع نانوالکترونیک و کشاورزی بهره گرفت .
به گزارش نشریه مهندسی آب از ستاد ویژه فناوری نانو ، از این نانو سیم ها می توان در تجزیه ترکیبات بد بو ، از بین بردن رنگ های سمی و مخرب ، تجزیه قارچ کش ها ، علف کش ها و آفت کش های مضر ، استفاده کرد.
تبدیل مواد مضر آلی به مواد معدنی بی خطر ، تولید حسگرها و ایجاد خاصیت آّب گریزی در سطوح ، از دیگر کاربردهای این نانو سیم هاست .
با توجه به آثار مخرب آلودگی های زیست محیطی ، تجزیه آلاینده های آلی یکی از موضوعات اصلی تحقیقات جدید است . در این راستا ، استفاده از فتوکاتالیست های نیمه رسانا نسبت به مواد معمول ، توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است .
فتوکاتالیست Photocatlyst) ) به کاتالیزورهایی گفته می شود که در حضور نور فعال می شوند . کاتالیزور ماده ای است که سرعت واکنش شیمیایی را افزایش می دهد بدون آن که در واکنش شرکت کند .
به گفته نرگس معمار غفاری ، کارشناس ارشد فیزیک از دانشگاه شهید چمران اهواز ، تجزیه و حذف رنگ نارنجی متیل از آب ، به وسیله نانو ذرات تیتانیا ( Tio2 ) که به عنوان بهترین فتوکاتالیست شناخته شده است، به سختی انجام می گیرد . اما با استفاده از نانو سیم های اکسید مس تولید شده در این طرح ، حدود 75 درصد این ماده سمی تنها در مدت زمان 180 دقیقه تجزیه خواهد شد .
وی افزود : روش های مختلفی برای تولید نانوسیم اکسید مس وجود دارد . در میان آن ها ، اکسیداسیون حرارتی مستقیم از یک لایه مس ، ساده ترین و مناسب ترین راه برای تولید در مقیاس بزرگ است . چالش مربوط به ساخت این نانو سیم ها این است که ، معمولا در طول فرآیند اکسیداسیون ، یک لایه از دی اکسید مس ( Cu2o ) در سطح رشد می کند ، که می تواند خواص بستر نانوسیم اکسید مس ( Cuo ) را تغییر دهد .
غفاری افزود : در این کار ما موفق به ساخت نانوسیم های تک فاز اکسید مس ( Cuo ) شدیم . همچنین جهت مند کردن چیدمان نانوسیم ها بدون استفاده از قالب و به کمک اعمال میدان الکتریکی که روشی تقریبا آسان و ارزان است انجام شده .
این تحقیقات ، حاصل پژوهش محققان علوم پایه گروه فیزیک دانشگاه شهید چمران است که از سوی نرگس معمار غفاری ، دکتر منصور فربد و دکتر ایرج کاظمی نژاد ( اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید چمران ) صورت گرفته است .

 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...