تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب Soft Water

در ابتدای بحث آموزش نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی ، کمی با دستگاه تصفیه آب خانگی سافت واتر آشنا شوید و در ادامه به نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب سافت واتر می پردازیم .

دستگاه تصفیه آب Soft Water ( سافت واتر ) را می توان یکی از قدیمی ترین و معروف ترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران نام برد . دستگاه تصفیه آب SoftWater که یکی از برندهای دستگاه تصفیه آب خانگی تایوانی می باشد که در طول سال های 1390 الی 1393 در ایران فروش بسیار خوبی داشته و جزء پر فروش ترین برندها می باشد .

دستگاه تصفیه آب سافت واتر در ابتدای ورود به ایران ، فقط بصورت وارداتی بود اما فروش خوب و کیفیت قابل قبول این برند باعث شد تا کارخانه های تولید دستگاه تصفیه آب در ایران به فکر مونتاژ این برند دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران بشوند و تولیدات این دستگاه در ایران با استقبال خوبی روبرو شد توانست بازار پر رونق ایران را فتح کند .

اکنون در ادامه به آموزش نحوه تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب Soft Water می پردازیم .

 

 

 

 

تعویض فیلترهای پایین دستگاه تصفیه آب Soft Water

بیشتر دستگاه های سافت واتر عرضه شده در ایران بصورت زیر سینکی هستند به این معنی که این دستگاه بدلیل داشتن مخزن بزرگ در کنار دستگاه و داشتن ظاهری بزرگ ، حتما بایستی در زیر سینک نصب شوند . فیلترهای پایین دستگاه های تصفیه آب زیر سینکی معمولاً کارتریجی هستند به این معنی که فیلتر حتما بایستی درون یک محفظه قرار بگیرد . نصب و تعویض این فیلترها آسان می باشد و مزیت آن این است که قیمت کمتری نسبت به فیلترهای خطی دارند .

برای تعویض فیلترهای پایین دستگاه تصفیه آب سافت واتر به روش زیر عمل کنید :

1-   ابتدا شیر ورودی آب به دستگاه را که در کنار شیر پیسوار ظرفشویی و در زیر سینک است را ببندید .

2-   شیر آب روی مخزن کنار دستگاه تصفیه آب را ببندید .

3-   شیر برداشت آب تصفیه روی سینک را باز کنید . انجام این عمل به این دلیل است که فشار آب پشت هوزینگ فیلترهای پایین دستگاه تصفیه آب کاهش پیدا کند و هوزینگ راحت باز شود .

4-   اگر برای اولین بار است که خودتان اقدام به تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب می نمایید ، هوزینگ فیلترها را یکی یکی باز کنید تا آنها را جابجا نبندید .

5-   برای شروع تعویض فیلتر دستگاه ، ابتدا آچار پلاستیکی مخصوص هوزینگ را دور فیلتر اول که به رنگ آبی و شفاف است بیاندازید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا باز شود . سپس فیلتر کهنه را بیرون آورید و هوزینگ را با آب بشویید و فیلتر جدید را داخل هوزینگ قرار دهید و در جهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید تا کامل سفت شود .

6-   فیلتر دوم را نیز به همین روش تعویض کنید . توجه کنید که قط سر و ته فیلتر دوم با هم فرق می کند و قسمتی که واشر دارد بایستی در بالا قرار بگیرد . اگر فیلتر برعکس نصب شود کارایی خود را از دست می دهد .

7-   فیلتر سوم را نیز به همین روش تعویض کنید اما قبل از بستن فیلتر سوم در سر جای خود ، یک سطل در زیر قسمت بالایی هوزینگ بگیرید و آب را باز کنید تا مواد کربنی فیلتر دوم از کلگی فیلتر سوم خارج شود و فیلتر تمیز شود ( مقدار آب خروجی بیشتر از ده لیتر باشد ) و پس از انجام این عمل هوزینگ را سر جای خود ببندید .

 

 

 

 

تعویض فیلترهای بالایی دستگاه تصفیه آب Soft Water

در قسمت بالایی دستگاه تصفیه آب سافت واتر ، سه فیلتر بصورت خوابیده قرار دارد که یکی از دوتای دیگر بزرگ تر است . فیلتر بزرگتر ، فیلتر ممبران یا فیلتر اصلی دستگاه می باشد و دو تای دیگر یکی فیلتر پُست کربن که سفید رنگ است و دیگری فیلتر مینرال یا مواد معدنی می باشد که زرد رنگ است و جهت تعویض این فیلترها بایستی به روش زیر عمل کنید :

 

تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب سافت واتر

جهت تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب باید از آچار مخصوص هوزینگ ممبران استفاده کرد . برای تعویض فیلتر ممبران ابتدا شیلنگ ورودی آب که به زانویی هوزینگ ممبران متصل است را در آورید . برای در آوردن شیلنگ ، ضامن اتصال را بگیرید و شیلنگ را بیرون بکشید . توسط آچار هوزینگ درپوش هوزینگ را باز کنید و با یک انبر ، فیلتر ممبران را بیرون بکشید و فیلتر نو را داخل هوزینگ ممبران کرده و با چرخاندن فیلتر ، آن را به داخل فشار دهید تا کامل درون هوزینگ قرار بگیرد و سپس درپوش هوزینگ را محکم ببندید و شیلنگ آن را وصل کنید و در جای خود قرار دهید .

 

تعویض فیلتر پُست کربن و مینرال دستگاه تصفیه آب سافت واتر

تعویض فیلتر پُست کربن و فیلتر مینرال کمی از فیلترهای دیگر دستگاه تصفیه آب سخت است به این دلیل که به اتصالات ورودی و خروجی سر فیلترها ، شیلنگ های رابط به قسمت های دیگر دستگاه وصل می شود و اشتباه در اتصال آنها ممکن است عملکرد دستگاه را دچار اختلال کند و دیگر آب به خوبی تصفیه نشود و یا دستگاه کار نکند .

فیلتر پُست کربن به عنوان پنجمین فیلتر و فیلتر مینرال به عنوان ششمین فیلتر دستگاه تصفیه آب می باشد . در سر ورودی فیلتر پُست کربن یک سه راهی وجود دارد که یک شیلنگ آن به خروجی فیلتر ممبران وصل است و در وسط آن سوییچ های پرشر قرار دارد و شیلنگ دیگر به مخزن تصفیه آب وصل می شود . طرف دیگر فیلتر پُست کربن به ورودی فیلتر مینرال وصل می شود و خروجی فیلتر مینرال به شیر برداشت تصفیه آب که بر روی سینک ظرف شویی نصب شده ، وصل می شود . برای باز کردن فیلترهای پُست کربن و مینرال فقط کافی اتصالات را بچرخانید تا باز شوند . به این نکته توجه کنید که قبل از باز کردن شیلنگ ها ، آنها را با بر چسب علامت گذاری کنید تا هنگام بستن شیلنگ ها آنها را جابجا نبندید .

 

 

 

ما به شما توصیه می کنیم که انجام سرویس دستگاه تصفیه آب را به سرویس کاران مجرب بسپارید تا به دستگاه و سلامت خود آسیب نرسانید . در صورت بروز مشکل و یا انجام خدمات و سرویس دستگاه های تصفیه آب می توانید با کارشناسان شرکت آبرسان تهران تماس بگیرید تا در اسرع وقت سرویس ها برای شما انجام شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...