قبل از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی نکات زیر را در نظر بگیرید:

1) آیا آب مصرفی روزانه شما آنقدر بی کیفیت است که نیاز به دستگاه تصفیه آب باشد؟
2) از چه روشی برای تصفیه آب استفاده کنیم؟
3) بهترین و مارک بازار کدام است؟
4) آیا دستگاه خریداری شده دارای خدمات مناسب است ؟
5) تفاوت بین مدل های مختلف به چه دلیل است؟
6) کدام مدل دستگاه برای ما مناسب است ؟


چگونه آب بی کیفیت را تشخیص دهیم:
طعم یا بوی نامطلوب
ایجاد رسوب در دیواره سماور یا کتری
احساس سنگینی آب پس از نوشیدن
اطمینان از تامین آب شرب شهرها از چاه ها
خشکی پوست و یا شکنندگی موی سر

احساس ترش کردن پس از نوشیدن آب

دقت کنید که بی کیفیت بودن آب صرفا از روی طعم و بوی بدقابل تشخیص نیست. مواد شیمیایی و سمی بسیاری وجود دارند که بدون هیچ طعم و بویی در آب حل شده و به سلامتی شما آسیب می رسانند.روش دقیق پی بردن به میزان آلودگی و املاح آب استفاده از دستگاه تی دی اس مترو یاارسال نمونه ای از آب به آزمایشگاه است.
پس از اینکه احساس کردید در منطقه ای سکونت دارید که آب شرب آن منطقه کیفیت مطلوب را ندارد و تصمیم به خرید دستگاه تصفیه آب نمودیدحالا نوبت آن رسیده که روش یا سیستم تصفیه مناسب برای تصفیه آب مصرفی خودتان را انتخاب کنید.

در سال های اخیر به دلیل کیفیت پایین آب برخی از شهرها و مناطق روستایی دستگاه های تصفیه آب با استقبال زیادی مواجه شده اند. البته این امر نیز زمینه را برای سودجویان فراهم کرده است تا با فروش دستگاه های تقلبی و غیر بهداشتی و با سوء استفاده از ناآشنایی خانواده ها با این دستگاه ها ، علاوه بر تحمیل هزینه های زیاد به مصرف کنندگان، سلامتی آنها را نیز به خطر اندازند. به طور کلی دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب باید باکیفیت ، بهداشتی و استاندارد باشد. جهت انتخاب بهترین محصول ، قبل از هرچیز می بایست درباره دستگاه تصفیه آب اطلاعات مختصری را کسب کنید. منابع تامین آب مصرفی ، آلاینده های احتمالی موجود در آب ، میزان و نوع مصرف آب و ... از جمله نکاتی هستند که در نوع و قيمت محصول تاثیر گذار هستند.

هنگام خرید تصفیه آب به چه نکاتی دقت کنیم؟

برخي از مهمترين نكاتي كه در هنگام خريد باید به آنها توجه كنيد عبارتند از:

1- ساخت كليه اجزا و قطعات از مواد نو و بهداشتی

آنچه مسلم است شما با هدف ارتقاي سطح سلامتي خود و خانواده تان اقدام به خريد تصفيه آب می کنید. كليه قطعات و اجزاي دستگاه مي بايست از مواد بهداشتي و مناسب براي مصارف خوراكي تهيه شده باشند. بديهي است در صورتي كه از مواد و پلاستيك هاي بازيافتي و غير بهداشتي در بدنه اين دستگاه استفاده شده باشد، مواد زايد و مضر به آب اضافه خواهد شد كه سلامتي شما را به خطر خواهد انداخت. يكي از دلايل ارزان بودن دستگاه هاي تصفيه آب متفرقه كه عمدتاً محصول چين هستند به همين دلیل است. استفاده از اين مواد و پلاستيك هاي نامرغوب ، قيمت تمام شده محصول را تا حد قابل توجهي كاهش مي دهد. توجه كنيد تصفيه آبي كه قصد خريد آن را داريد، داراي تاييديه هاي بهداشتي نظير FDA و NSF باشد و در كارخانه هاي معتبر ،‌توسط دستگاههاي تمام اتوماتيك و در محيط هاي بهداشتي توليد شده باشد.

2- مراحل تصفيه آب

یک مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله ها

یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب

یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی ها و سموم محلول در آب

یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه

یک مرحله نصب فیلتر قلیایی و یا مواد معدنی برای جبران مواد حذف شده

یک مرحله استفاده از لامپ UV برای ضد عفونی کردن آب

3- جنس فيلترهاي كربن

نقش فيلترهاي كربن دردستگاه های تصفيه آب، حذف كلر، گازهاي شيميايي محلول در آب و طعم و بوي نامناسب آب مي باشد. كربن به كار رفته در تصفيه آب مي بايست منشا گياهي داشته باشد تا مناسب براي مصارف خوراكي باشد. در دستگاههاي استاندارد و بهداشتي، اين كربن از گياهاني نظير پوست نارگيل و يا چوب بامبو به دست مي آيد. در نتيجه عاري از هرگونه ناخالصي و فلزات سنگين است. اين در حالي است كه كربن به كار رفته در دستگاههاي نامرغوب و غير بهداشتي ممكن است از جنس زغا ل سنگ باشد. زغال سنگ از آنجا كه ماهيت معدني دارد،‌ سرشار از فلزات سنگين است كه براي بدن به شدت زيان آور است.

4- نوع اتصالات تصفيه آب

اگر مي خواهيد از دردسرهايي نظير : نشتي و چكه مداوم آب، خيس شدن كابينت ها و ... در امان باشيد، به نوع اتصالات دستگاه تصفيه آب دقت كنيد. به طور كلي اتصالات تصفيه آب خانگي به دو دسته تقسيم مي شوند:

دسته اول: اتصالات مهره اي (JC) اين نوع اتصالات كه بسيار هم متداول هستند،

دسته دوم: اتصالات سريع (QC) اين نوع اتصالات به مراتب از اتصالات مهره اي مناسب تر و مرغوب تر هستند و تنها با يك فشار ، شيلنگ را در خود قفل مي كنند و به دليل دارا بودن واشرهاي ريز درون خود، از هرگونه نشتي و چكه جلوگيري مي كنند. ظاهر ظريف و زيبا و عمر طولاني تري هم دارند. بديهي است قيمت آنها از اتصالات مهره اي گرانتر است و به همين دليل ممكن است تصفيه آبي كه در آن از اتصالات)(QC استفاده شده كمي از ساير دستگاهها گرانتر باشد

5- نوع محفظه ها (هوزينگ ها)

بهتر است محفظه دستگاه تصفيه آب شفاف بوده و داراي دو واشر لاستيكي باشند تا از نشت آب جلوگيري شود

6- شير برقي

وظيفه شير برقي در تصفيه آب خانگي قطع كردن آب ورودي در صورت خاموش شدن پمپ است. به عبارت ساده تر ، شير برقي از هدر رفتن آب در هنگام خاموش بودن دستگاه جلوگيري مي كند.

در برخي از دستگاهها به جاي اين قطعه، از چهارراه تقسيم استفاده مي شود. تجربه نشان داده است كه استفاده از چهارراه تقسيم مشكلاتي مانند: نشتي،‌ خرابي زودهنگام قطعه و هدر رفتن آب و ... را به دنبال دارد. استفاده از شير برقي به دليل دقت و عمر بيشتر به مراتب از چهارراه تقسيم بهتر است

7- سوئيچ فشار پايين

وظيفه اين قطعه خاموش كردن پمپ در صورت قطعي آب است. در واقع اين قطعه، محافظ پمپ است. برخي از توليد كنندگان براي كاهش قيمت تمام شده،‌ اين قطعه را از دستگاه حذف مي كنند.

8-گارانتي،‌ خدمات پس از فروش و در دسترس بودن نمايندگي هاي مربوطه

گارانتي و خدمات پس از فروش، نبايد تنها در حد يك شعار و يك برگه ضمانت نامه باشد. در درجه اول شركتي كه خدمات پس از فروش را ارائه مي دهد علاوه بر مهارت فني و تخصصي، مي بايست مجهز به كليه قطعات و اجزاي دستگاه باشد.

يكي از نكاتي كه بايد به آن دقت كنيد، موجود بودن كليه قطعات و لوازم يدكي تصفيه آب است. اين نشان مي دهد كه شركت مزبور، توانايي سرويس دهي و رفع عيب دستگاه را در اسرع وقت دارد.

شرکت آبرسان تهران افتخار دارد با سالها تجربه و تخصص در امر فروش و خدمات پس از فروش دستگاه های تصفیه آب خاطری آسوده را برای شما به ارمغان آورد.

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...