امروزه با توجه به رشد جمعیت در جوامع بشری و به نسبت آن رشد روز افزون احتیاج به مواد غذایی و آب سالم کمبود مواد غذایی و آب بیشتر احساس می شود . کشورها برای تامین آب شرب مورد نیاز انسانها مجبور به تامین آب از هر منبعی مانند آبهای زیر زمینی ، چشمه ها ، دریاچه های آب شیرین و حتی دریا هستند .این منابع آب ممکن است در اثر عوامل متعدد دچار آلودگی شوند که برای حذف این آلودگی ها بایستی از روش های نوین تصفیه آب استفاده شود ولی همانگونه که می دانید هر چه مقدار مصرف آب بیشتر باشد به همان نسبت کیفیت آب پایین تر می آید . تا سالها پیش به دلیل بالاتر بودن کیفیت آب ، نیازی به دستگاه های تصفیه آب خانگی نبود اما در سال های پیش رو بدلیل پایین آمدن کیفیت آب شهری و نفوذ فاضلاب به درون این آبها ، نیاز به این دستگاه ها بیشتر احساس می شود بطوریکه از سال 1390 ، خرید این دستگاه ها 25 برابر شده است و در اکثر منازل مسکونی می توان این دستگاه ها را مشاهده کرد. شاید شما هم به فکر تهیه دستگاه تصفیه آب خانگی افتاده باشید . با اینکه کمی دیر شده است اما باز هم می توان جلوی ضرر را هر موقعی گرفت . بعضی از افراد گمان می کنند که این دستگاه ها کارایی ندارند و یا کیفیت آب این دستگاه ها دروغ است . میتوانید عملکرد دستگاه تصفیه آب را از کسانی که این دستگاه ها را در منزل خود دارند و از آن استفاده می کنند سوال کنید تا با خیال راحت تری نسبت به خرید آنها اقدام کنید .

 

 

دستگاه تصفیه آب خانگی چیست و چگونه کار می کند ؟

به طور کلی دستگاه های تصفیه آب به دودسته اولترا فیلتر و نانو فیلتر تقسیم می شوند.

دستگاه تصفیه آب اولترا فیلتر :

دستگاه تصفیه آب اولترافیلتر معمولا از پنج فیلتر تشکیل می شود .سه فیلتر در پایین دستگاه تصفیه آب به عنوان فیلتر پیش تصفیه که وظیفه حذف مواد و املاح درشت را دارند. این فیلترها در مرحله اول شن و ماسه ، گل و لای و لجن را از آب حذف می کند که در ابتدای نصب فیلتر سفید رنگ است و بعد از مدتی به رنگ قهوه ای تیره در می آید . فیلتر دوم وظیفه حذف کلر و مشتقات آن را از آب دارد . فیلتر سوم همانند فیلتر اول می باشد ولی می تواند مواد آلی و سمی درون آب را نیز حذف کند . این فیلترها مواد گفته شده را به خود جذب می کنند و بعد از مدتی از بین می روند و قابل شستشو نیستند به همین دلیل حتما توصیه می شود در زمان نوشته شده بر روی فیلتر که معمولاً 6 ماهه می باشد تعویض شوند.

مرحله چهارم که اصلی ترین مرحله در دستگاه های تصفیه آب به شمار می رود اولترا فیلتر می باشد این فیلتر مانند یک توری به هم تابیده شده می باشد که درون یک محفظه گرد قرار دارد . این فیلتر می تواند مواد و املاح آب تا حدود 0.1 میکرون را از آب حذف کند و کیفیت آب را بهبود ببخشد .

در مرحله پنجم فیلتر پُست کربن قرار دارد و این فیلتر بدلیل داشتن پودر کربن فعال ( اکتیو ) می تواند طعم ، مزه و بوی ناطبوع آب را حذف کند .

دستگاه های تصفیه آب به روش اولترا فیلتر بخاطر دقت پایین تصفیه آب ، دِبی بالایی دارند به همین جهت نیازی به پمپ ، قطعات برقی و مخزن ذخیره آب ندارند و در شبانه روز می توانند تا 5000 لیتر آب را از فیلترهای خود عبور دهند.

 

 

aquaclear1

نکته اول :

دستگاه تصفیه آب اولترا فیلتر یک دستگاه تصفیه آب ساده می باشد که فقط برای مناطق غیر شهری و کوهستانی که کیفیت آب خوب است استفاده می شود و برای مناطق شهری و مناطقی که کمبود آب دارند و یا آب آنها شور است اصلاٌ کارایی ندارد .

نکته دوم :

در دستگاه تصفیه آب به روش اولترافیلتر بدلیل دقت پایین تصفیه و امکان عبور میکروب یا باکتری به هیچ عنوان نباید از فیلتر مواد معدنی استفاده کرد چون ممکن است باعث رشد میکروب شود و ناراحتی گوارشی ایجاد کند .

 

 

 

دستگاه تصفیه آب نانو فیلتر :

دستگاه تصفیه آب نانو فیلتر که به آن دستگاه تصفیه آب RO یا اسمز معکوس نیز می گویند از شش تا هشت فیلتر تشکیل شده است که تا حدودی شبیه به دستگاه اولترا فیلتر می باشد اما با کارایی بیشتر.

دستگاه تصفیه آب خانگی RO نیز مانند دستگاه اولترا فیلتر از سه فیلتر پیش تصفیه در پایین دستگاه تشکیل شده که وظیفه حذف مواد و املاح آب بصورت جزئی را به عهده دارد .

در مرحله چهارم دستگاه بجای اولترا فیلتر یک فیلتر RO یا اسمز معکوس قرار دارد که این فیلتر تکنولوژی خاصی دارد و بدلیل داشتن منافذ ریز در حدود 0.0001 میکرون ، بیشتر مواد و املاح درون آب که از این مقدار درشت تر هستند را از آب حذف می کند . این مواد شامل کربنات کلسیوم و کربنات سدیم ( موادی که در کتری رسوب می بندد ) نیتریت ، نیترات ، کلر و حتی ویروس و باکتری را می تواند از آب حذف کند . دقت تصفیه این فیلتر در حدود 85 الی 90 درصد می باشد و تا امروز بهترین روش تصفیه آب در دنیا می باشد . این فیلتر با تکنولوژی خاص و منحصر به فرد خود ، فقط در بعضی از کشورهای دنیا تولید می شود و فیلترهای مشابه و چینی این کیفیت و دقت را ندارند . در این فیلتر بدلیل فشردگی بالا ، امکان عبور آب شهری با فشار پایین وجود ندارد به همین علت باید حتما از یک پمپ تولید فشار با قدرت بالا استفاده کرد که این پمپ ها با قدرت 110 تا 125 Psi بر روی دستگاه تصفیه آب نصب می شوند. این پمپ ها 24 ولت می باشند و باید از یک منبع تغذیه یا ترانس 24 ولت در دستگاه استفاده کرد.

در مرحله پنجم این دستگاه ، یک فیلتر پُست کربن قرار دارد که وظیفه گرفتن طعم ، مزه و بوی نامطبوع آب را دارد .

اما برخلاف دستگاه های اولترافیلتر ، دستگاه های RO دارای فیلتر ششم به بعد بر اساس سفارش مشتری نیز می توانند باشند . این فیلترها شامل فیلتر مینرال یا مواد معدنی ، فیلتر قلیایی ، فیلتر آنتی باکتریال و لامپ UV باشند که بر اساس سفارش مشتری از فیلتر 6 تا 8 بر روی دستگاه نصب می شوند و باعث افزایش قیمت دستگاه تصفیه آب می شوند.

دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس یا RO  بخاطر دقت تصفیه بالای آب از دِبی پایینی برخوردارند و باید از یک مخزن ذخیره آب که معمولا در دستگاه های تصفیه آب از 16 لیتر الی 19 لیتر هستند بهره برد . جنس این مخازن پلی اتیلن است و در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند .

 

cckmain

 

در دستگاه تصفیه آب بخاطر راحتی مصرف کننده دو سوییچ قطع کننده فشار بالا و پایین قرار دارد تا دستگاه بطور خودکار روشن و خاموش شود و نیازی به کنترل دستی دستگاه تصفیه آب نباشد.

 

دستگاه های تصفیه آب RO بهترین نوع دستگاه تصفیه آب برای استفاده در مناطق شهری و مناطقی که آب املاح و یا نمک زیاد دارد می باشد .

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در مورد خرید بهترین دستگاه تصفیه آب با کارشناسان شرکت آبرسان تهران تماس بگیرید .

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...