دستگاه تصفیه آب

از انقلاب صنعتی تا کنون زمان زیادی گذشته و بشر هر روز در تلاش بوده تا اختراعات و نوآوری های خود ، زندگی را هر روز آسان تر و بهتر کند . تمامی دستگاه ها در ابتدا فقط برای انجام عملیات مشخصی و در ابعاد بزرگ تولید می شدند و تقریباً انحصاری بودند . اما در قرن پیش رو تمامی ابداعات و اختراعات ، هر روز کوچکتر و شخصی تر می شوند تا حدی که هر کس به تنهایی می تواند از این وسایل در خانه و یا محل کار استفاده کند.

صنعت آب و فاضلاب نیز از این قائده مستثنی نبوده و روز با ابداعات و نوآوری های جدیدی در این حوزه روبرو می شویم . تاکنون حدود 60 سال از ابداع اولین فیلتری که به روش اسمز معکوس توانست آب را تصفیه کند می گذرد و هر روز این فیلتر کوچک تر و کارایی آن بهتر می شود و هر شخصی می تواند با خرید این فیلتر ، آب شرب تصفیه مورد نیاز خود را تامین کند.

دستگاه تصفیه آب یک نمونه از دستگاه هایی بود که در ابتدا در ابعاد بزرگ و صنعتی تولید می شد و در اختیار صنایع مختلف قرار می گرفت . اما با گسترش صنایع و فراگیر شدن آن ، دستگاه تصفیه آب نیز از حالت بزرگ و انحصاری خارج شدند و در ابعاد خانگی تولید آنها شروع شد و هم اکنون هر شخصی می تواند به تنهایی دستگاه تصفیه آب را خریداری و در خانه نصب نماید .

دستگاه تصفیه آب در انواع و مدل های گوناگون تولید می شود و در حال حاضر به یک تجارت پر سود تبدیل شده است . هر دستگاه تصفیه آب به تنهایی می تواند با داشتن پنج فیلتر اولیه ، آب را از حالت های گوناگون به آب قابل شرب تبدیل نماید .

در دستگاه تصفیه آب ، فیلتر اسمز معکوس یا همان فیلتر ممبران نقش کلیدی و اصلی را بازی می کند بطوریکه این فیلتر می تواند تا 85 درصد املاح و مواد زائد درون آب را از آن حذف نماید .

انواع دستگاه تصفیه آب تاکنون ساخته شده و برای هر نوع سلیقه ای یک دستگاه وجود دارد . در ابتدا دستگاه تصفیه اب فقط در مدل های بزرگ و زیر سینکی وجود داشت اما شرکت های تولید کننده ، تا حد ممکن دستگاه را کوچک تر و کارایی آن را بهبود بخشیدند . اکنون مدل رومیزی دستگاه تصفیه اب نیز وجود دارد و برای مکان هایی که دچار کمبود فضا برای نصب تصفیه آب خانگی هستند مناسب می باشد . این دستگاه ها کارایی همانند مدل های زیر سینکی دارند و به خوبی قادر هستند آب را کاملا تصفیه و قابل شرب نمایند . تفاوت عمده ای که این دستگاه ها با دیگر مدل ها دارند تفاوت اندازه مخزن آنها می باشد بطوریکه اندازه مخزن دستگاه تصفیه آب زیر سینکی در حدود 15 تا 19 لیتر است اما در دستگاه تصفیه آب رومیزی به دلیل کوچک تر شدن سایز و ابعاد دستگاه در حدود 4 تا 5 لیتر می باشد و قیمتی بالاتر از مدل های زیر سینکی دارد.

یک دستگاه تصفیه آب خوب و با کیفیت علاوه بر داشتن قطعات با کیفیت ساخت بالا ، بایستی حتما دارای پنج فیلتر اولیه تصفیه شامل سه فیلتر پیش تصفیه جهت حذف اولیه املاح و مواد زائد آب ، یک فیلتر ممبران یا RO جهت حذف کلی رسوبات و یک فیلتر پُست کربن به عنوان از بین برنده طعم و بوی آب باشد . در برخی از مدل های دستگاه تصفیه آب ، فیلتر ممبران وجود ندارد و یا بجای این فیلتر از اولترا فیلتر استفاده شده است که این فیلتر کاربرد چندانی برای تصفیه آبهای سنگین و پر املاح شهری ندارد .

دستگاه تصفیه آب زیر سینکی و یا رومیزی به دلیل داشتن فیلتر ممبران بایستی حتما دارای قطعات برقی و مخزن باشد. بخاطر فشردگی فیلتر ممبران ، آب شهری توانایی عبور از این فیلتر را ندارد و به همین دلیل باید قطعه ای باشد که بتواند این فشار را تولید کند . پمپ یکی از قطعاتی است که وظیفه انجام این کار را دارد و به دلیل وجود این قطعه و اینکه دستگاه بتواند به طرز خودکار عمل تصفیه آب را انجام دهد بایستی از سوییچ هایی استفاده شود که منظم برق دستگاه را قطع و وصل کند. از طرفی بخاطر فشردگی فیلتر ممبران مقدار آبی که تصفیه می شود بسیار کم است و تصفیه هر 10 لیتر آب ، حدود 10 الی 15 دقیقه طول می کشد به همین خاطر یک مخزن در کنار یا داخل دستگاه تصفیه آب تعبیه شده تا بتوان آب تصفیه شده را در آن ذخیره کرد تا برداشت آب از شیر روی سینک زمان زیادی نبرد . این توضیحات کارکرد کلی یک دستگاه تصفیه آب را بیان می کند و جهت آشنایی با هر برند از دستگاه تصفیه آب ، بایستی آن محصول را بطور جداگانه مورد بررسی قرار داد تا با مزایا و معایب آن دستگاه بهتر آشنا شوید .

 

 

جهت آشنایی با انواع مدل ها ، نحوه کارکرد و قیمت دستگاه های تصفیه آب کلیک کنید

 

 

لازم به ذکر است که تمام دستگاه های تصفیه آب از یک تکنولوژی بهره می برند و تفاوت آنها فقط در ظاهر و مارک آنهاست به این معنی که تمام قطعات و فیلترهای دستگاه تصفیه آب استاندارد بوده و با هم فرقی ندارند.

در زیر نمونه ای از دستگاه های تصفیه آب در شکل های مختلف نشان داده شده است .

 

 

behtarinbrandtaiwani

 

 

 

شرکت آبرسان تهران با 8 سال فعالیت در زمینه تولید و فروش دستگاه تصفیه آب در تهران و استان های همجوار آمادگی خود را در زمینه مشاوره برای خرید و انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب اعلام می دارد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...