تمامی دستگاه های تصفیه آب دارای یک شیر برداشت آب تصفیه شده جدا گانه هستند که بر روی سینک و یا دیوار نصب می شود و باعث می شود تا برداشت آب راحت تر صورت گیرد.شیر های برداشت آب به دودسته تقسیم میشوند. شیر های ساختمانی که کاربرد فراوانی دارند و در تمامی منازل ، ادرات و شرکت ها استفاده می شود که مکانیزم عمل آنها به این صورت است که با چرخانیدن دسته آن یک پیچ رزوه ای واشر مغزی را جلو و عقب می برد و باعث قطع و وصل آب می شود.

maghzyab

شیر برداشت دستگاه تصفیه آب مکانیزم متفاوتی دارد . شیر های برداشت آب تصفیه شده معمولا به دوشکل با دسته شیر اهرمی و یا شیر ستاره ای هستند که از نظر کارکرد شبیه هم هستند و فقط ظاهر آنها با هم فرق می کند اما مغزی شیر بکار رفته در آنها یکی است .

در شیر های برداشت دستگاه تصفیه آب به جای مغزی شیر های ساختمانی که از واشر استفاده میشد ، دو واشر گرد که در داخل آنها دو سوراخ مانند عدد 8 انگلیسی است استفاده شده که با چرخاندن دسته شیر و قرار گیری این دو سوراخ روبروی هم آب از آن عبور می کند . اما گاهی اوقات پیش می آید که شیر برداشت آب دستگاه تصفیه آب چکه می کند که علاوه بر هدر رفت آب باعث روشن شدن مکرر دستگاه تصفیه آب می شود و یا صدای ناهنجاری تولید می کند . علت این امر آن است که بین دو واشر هشتی شکل در این شیرها رسوب می گیرد و بین آنها فاصله اندکی می اندازد و باعث عبور آب می شود و بصورت قطره از شیر می چکد . دلیل گرفتن رسوب به این علت است که آب خروجی دستگاه تصفیه آب صد در صد خالص نیست و سختی آب باید بین 60 تا 90 باشد یعنی باید تا حدود 20 درصد از املاح کل آب را دارا باشد (در غیر این صورت آب کاملا خالص هم تلخ است و هم برای سلامتی مشکل ساز می باشد   ) این املاح با گذشت زمان و عبور مقادیر بالای آب به واشر های این مدل از شیر ها می چسبد

برای رفع این مشکل یا باید مغزی شیر را باز کرد و واشر ها را با مواد شوینده معمولی شستشو داد .برای این کار ابتدا دسته شیر را با آچار باز کنید تا روکش مغزی در آید سپس با آچار شماره 14 مغزی را باز کنید و از جای خودش در آورید. پلاستیک قرمز رنگ را بیرون کشیده تا واشرها درآیند و بعد از اتمام شستشو دوباره این کار را از آخر انجام دهید و مغزی و درپوش آن را ببندید اگر این کار را انجام دادید و مشکل برطرف نشد ناچارا باید مغزی شیر را کامل عوض کرد . البته ما راه دوم را به شما پیشنهاد می کنیم چون تعویض مغزی راحت تر و مطمین تر است. جهت راهنمایی و پاسخ به هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...