در دستگاه های تصفیه آب هوزینگ فیلتر ممبران دارای یک ورودی و دو خروجی می باشد.یکی از خروجی ها مربوط به آب تصفیه شده می باشد و خروجی دیگر مربوط به آب دور ریز می باشد.منظور از آب دور ریز همان املاح و مواد اضافی گرفته شده از آب توسط فیلتر ممبران می باشد.آبی که از خروجی تصفیه خارج می شود بدلیل عبور از منافذ ریز و طی مسیر طولانی با افت فشار شدید مواجه می شود در این حال آب دور ریز به دلیل مسیر مستقیم و کوتاه دارای فشار زیاد است که اگر جلوی آن گرفته نشود تمامی آبی که وارد هوزینگ ممبران می شود وارد خروجی دور ریز یا پساب شده و دور ریخته می شود که باعث اتلاف شدید آب و تصفیه نشدن آب می شود به همین خاطر یک قطعه کپسولی شکل در سر راه آب دور ریز قرار می دهند تا جلوی هدر رفت آب را بگیرد که به این قطعه کپسول پساب یا درین می گویند . این قطعه یک محدود کننده جریان است که بدلیل داشتن یک سوراخ ریز در داخل آن باعث می شود تا دبی آب خروجی به سمت فاضلاب کم شود .

 

420

 

بر روی این قطعه اعدادی نوشته شده که نشان می دهد این کپسول برای چه دستگاه هایی مناسب است و واحد آن میلی لیتر در دقیقه است. کمترین عدد 300 و بالاترین عدد 2000 می باشد. برای دستگاه های تصفیه آب خانگی کپسول 300 مناسب است و کپسول هایی با ظرفیت بالاتر برای دستگاه های نیمه صنعتی با ظرفیت های تولید آب بیشتر به کار می رود.

توجه داشته باشید که هر 6 ماه یکبار به هنگام تعویض فیلتر ها خروجی کپسول پساب کنترل شود تا در صورت گرفتگی آن نسبت به تعویض آن افدام شود چرا که گرفتگی این قطعه منجر به خراب شدن سریع فیلتر ممبران می شود.