در دستگاه های تصفیه آب ،برای بهبود کیفیت آب یک فیلتر مینرال یا مواد معدنی به دستگاه اضافه می کنند تا با اضافه کردن مقادیر اندکی از مواد معدنی طعم و مزه آب بهتر شود.این فیلتر از موادی تشکیل شده که اضافه شدن آنها به آب برای بدن مفید می باشد.در زیر به آنها اشاره شده است :

یونهای مثبت موجود در فیلتر مینرال :

Ca2+ برابر با 34 میلی گرم در لیتر

Mg2+ برابر با 13 میلی گرم در لیتر

Na+   برابر با 21 میلی گرم در لیتر

K+       برابر با 9 میلی گرم در لیتر

یونهای منفی موجود در فیلتر مینرال :

CO32-    برابر با 10 میلی گرم در لیتر

SO42-     برابر با 9،5میلی گرم در لیتر

Cl-            برابر با 11 میلی گرم در لیتر

F-              برابر با 0،7 میلی گرم در لیتر

کلسیم  این ماده معدنی برای استحکام دندان ها و استخوان ها لازم است. این ماده به هضم مواد غذایی کمک کرده و ضربان قلب را تنظیم می کند. بی خوابی را کاهش می دهد . در تنظیم کارایی سیستم عصبی بدن در انتقال تحریکات نقش اساسی دارد. برای عملکرد عضلات لازم است و اگرکلسیم نباشد ، حرکت امکان پذیر نمی‌باشد. انتقال پیامهای عصبی بوسیله یون کلسیم صورت می‌گیرد. عوارض کمبود کلسیم در کودکان راشیتیسم ، در میانسالان استئو مالاسی ، و در بزرگسالان استئوپروز است. کلسیم حدود 3 درصد از وزن بدن انسان را تشکیل می دهد.

 

منیزیم:در بیش از 300 عملکرد مختلف بیوشیمیایی در داخل بدن انسان شرکت می کند و عامل تعیین کننده ای برای سیستم ایمنی بدن و گردش خون مناسب است. کمبود این ماده می تواند سبب مشکلاتی مانند: درد ماهیچه, اضطراب, گوارش ضعیف و بی خوابی شود. این ماده معدنی مانع از بیماری های مرتبط با سرطان، آترواسکلروز، سکته مغزی ،بی خوابی ،اضطراب و بیماری های کلیه می شود.

سدیم مسئول کنترل تنفس آب و انقباض آب توسط بدن انسان است. همچنین باعث تعادل مناسب pH می شود. بدن از سدیم برای کنترل فشار خون و حجم خون استفاده می‌کند. بدن شما برای کارکرد مناسب و صحیح اعصاب و نیز عضلات به سدیم نیاز دارد.

پتاسیم: پتاسیم یکی از مواد مغذی مورد نیاز بدن است. این ماده معدنی با کاهش افسردگی ،موجب افزایش شادابی و تحرک در فرد می شود، فشار خون بالا را کنترل می کند ،قند خون را تنظیم می کند،سیستم عصبی را تقویت می کند،سطح سلولیت در بدن را کاهش داده و خطر ابتلا به سکته ی مغزی را کاهش می دهد

 

 

 دیگر مقالات شرکت آبرسان تهران