گاهی استفاده از آب، که نعمت خدادادی و مایع حیات بر روی این کره‌ی خاکی است، به دلیل ناخالصی‌های موجود در آن، غیر ممکن می‌شود.بسیاری از کشورهای خاورمیانه به دنبال روش‌های شیرین‌سازی بوده‌اند؛ روندی که طی آن، نمک از آب دریا حذف می‌گردد تا قابل آشامیدن باشد. این مشکل معمولاً در کشورهایی قابل درک است که به دلیل آب و هوای گرم و خشک، آب آشامیدنی به سختی یافت می‌شود. با این حال یک تیم تحقیقاتی اروپایی معتقدند که می‌توانند تمام این روند را به طور بسیار کارآمد توسط یک دستگاه خورشیدی و ارزان قیمت با بازده بالا انجام دهند.

در حال حاضر، این روش توسط اسمز معکوس (RO) انجام می‌گیرد که در این روند، آب تحت فشار بالا در یک غشای فیلتراسیون قرار می‌گیرد. موادی مانند نمک فیلتر می‌شوند و در طرف تحت فشار از غشا باقی می‌مانند. البته این روند، یک روند با توان عملیاتی بالا می‌باشد زیرا در طی آن، آب دریا در سیستم تحت فشار قرار می‌گیرد و به عنوان یک نتیجه، می‌تواند شدیداً پر هزینه و پر انرژی باشد.

به گفته‌ این تیم تحقیقاتی، روند مذکور می‌تواند با استفاده از یک سیستم که توسط چرخه آلی رانکین و با دمای پایین کار می‌کند، بسیار ارزان‌تر و کارآمدتر انجام گیرد و اگر سلول‌های خورشیدی نیز چاشنی آن شوند که چه بهتر!

چرخه‌ی آلی رانکین یا ORC چیست؟

یک چرخه ترمودینامیکی است که برای بازیابی گرما (معمولاً چیزی که هدر می‌رود) و تبدیل آن به حالت دیگر انرژی مانند انرژی مکانیکی یا الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد .با استفاده از روش دو جانبه انرژی، سلول‌های خورشیدی گرمای OCR را تأمین می‌کنند و از این طریق، انرژی مکانیکی لازم برای شیرین سازی آب نیز تأمین می‌شود.

این گروه تحقیقاتی همچنین یک سیستم آب شیرین کن خودکفای خورشیدی توسعه داده‌اند که مبنی بر یک OCR فوق بحرانی با دمای پایین می‌باشد.

این سیستم در حالت تئوری نیازبه یک منبع انرژی را حذف کرده و بازده بالاتری را از خود نشان می‌دهد که این، نرخ آب شیرین تولید شده‌ بالاتری را به دنبال خواهد داشت. کل این روند پاک‌تر، ارزان‌تر و سبزتر می‌باشد و برای کشورهای گرم و خشکی که به جای آب شیرین از نور آفتاب زیادی برخوردارند، آب شیرین و تازه را به ارمغان می‌آورد.

 

منبع : اکو گیک

 

                                                                 logo1

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...