آب یک منبع مهم حیاتی برای ما انسانهااست. بدون منابع آب سالم برای نوشیدن و پختن به شدت بیمارمی‌شویم . در کشورهای پیشرفته دسترسی به آب آشامیدنی سالم امکان پذیراست. در کشورهای در حال توسعه دسترسی به آب، سخت و دشوار است است و وقتی هم که به آب می‌رسید هیچ تضمینی درموردسالم و بهداشتی بودن آب وجود ندارد. شرکت هلیوزدستگاه ارزان‌قیمت و کوچکی ساخته که ازانرژی خورشیدی برای ضد عفونی و تصفیه آب‌های مشکوک به آلودگی میکروبی استفاده می‌کند. این دستگاه که WADI نام دارد، شدت اشعه‌های فرابنفش برای سالم‌سازی آب را تشخیص می‌دهد واندازه‌گیری می‌کند، و کاربران دستگاه را قادر می‌سازد تا به سالم و قابل آشامیدن بودن آب پی ببرند.

هلیوز تنها شرکت تازه تأسیس دیگری در زمینه تکنولوژی آب و فاضلاب نیست، این شرکت تیمی متعهد از پزشکان، اقتصاددان‌ها، محققان علمی و هماهنگ‌کننده‌های پروژه‌ها با همکارانی در سراسر دنیا هستند که در کنار هم آمدند تا آبی سالم برای مردمی که در انتهای هرم زندگی می‌کنند، محیا کنند.

این شرکت با نگاهی عمیق‌تر به ابزار تصفیه آب، توانست دستگاهی بسازد که فراتر از چیزی را انجام می‌دهد که تصفیه‌کن‌های معمولی موجود در بازار انجام می‌دهند. آن‌ها به این موضوع پی بردند که برای تغییر زندگی میلیون‌ها نفر که دسترسی به آب سالم ندارند، باید دستگاهی بسازند که طراحی ساده‌ای داشته باشد، تا با قیمتی ارزان برای مصرف‌کنندگان تمام شود، در برابر شکستن مقاوم باشد و یا کمتر به تعویض قطعات نیاز پیدا کند.

WADI دستگاهی است که آب درون بطری را بدون استفاده از مواد شیمیایی، باتری یا فیلتر، تصفیه می‌کند، که این خود نشان‌دهنده‌ پیشرفت بزرگی در این زمینه است. WADI از روش سولاریوم برای تصفیه آب آلوده استفاده می‌کند. در این روش از اشعه فرا بنفش نور خورشید برای کشتن ویروس‌ها، باکتری‌ها، و انگل‌ها استفاده می‌شود. WADI به جای سرگردان کردن مصرف‌کنندگان در مورد اینکه آیا آب به اندازه کافی برای تصفیه در معرض نور خورشید قرار داشته یا خیر، میزان پرتو فرابنفش خورشید را اندازه می‌گیرد و زمان لازم برای تصفیه را محاسبه می‌کند. به محض این که پرتو کافی به بطری برخورد کرد، WADI توسط یک نوار وضعیت و نمایش یک صورتک خندان، کاربران را از اینکه آب برای نوشیدن امن است آگاه می‌سازد.

WADI تا کنون در هند و آفریقا آزمایش شده و طبق گفته‌های یک موسسه غیرانتفاعی بهداشت در اتریش: «WADI راه حل مناسب و موفقیت آمیزی برای دسترسی به آب آشامیدنی ایمن و سالم، مخصوصاً برای مردم فقیر در مناطق روستایی، است.»

منبع :اکو گیگ

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...