فیلتر های کربن برای قرن ها برای فیلتر کردن ناخالصی ها از آب آشامیدنی استفاده شده است و این فیلترهای کربنی جذب کننده بسیار قدرتمندی هستند که تاکنون بشر شناخته است .هر نیم کیلوگرم کربن اکتیو سطح تماسی برابر با زمینی به مساحت 500 هزار متر مربع را دارد .این مواد شامل میلیونها سوراخ ریزهستند که با چشم دیده نمی شوند و می توانند هزاران ماده شیمیایی و آلاینده آب را حذف کنند.کربن اکتیو به دلیل داشتن بار مثبت قابلیت جذب مواد شیمیایی با بار منفی مانند کلرین,آرسنیک ,مواد آلی فرار,بنزن ,مواد شیمیایی سرطان زا و کلرامین را دارد.

انواع مختلفی از این ماده در دستگاه تصفیه آب به کار می رود:

1-کربن اکتیو گرانول (GAC )

2-کربن بلاک ( CBC )

کربن فعال موادی هستند که دارای بار مثبت می باشند. که کمک می کنند مواد زیادی را حذف کنند.معمولاً فیلتر های کربن بلاک قدرت جذب مواد بیشتری را نسبت به کربن گرانول دارند . به همین دلیل است قیمتشان بالاتر است .

فیلترهای کربن اکتیو و کربن بلاک معمولاً مواد شیمیایی را بر اساس سایز منافذشان جذب می کنند .اندازه این فیلترها از 50 میکرون ( کمترین مقدار جذب ) تا 0.5 میکرون (بیشترین قدرت جذب ) می باشد .اندازه فیلتری که دردستگاه تصفیه آب به کار می رود 5 میکرون است چون بهترین تاثیر را در جذب مواد بدون افت فشار در دستگاه تصفیه آب دارد .

با این وجود دستگاه هایی نیز هستند که در آنها باید از کربن گرانول استفاده کرد مانند دستگاه هایی که برای حذف کلرامین و کلرین به کار می رود .

مواد گوناگونی وجود دارند که برای تولید فیلترهای کربنی قابل استفاده در دستگاه تصفیه آب به کار می روند مانند قیر, چوب, ذغال سنگ وپوست نارگیل .فیلتر مورد استفاده در سیستم تصفیه آب از پوست نارگیل تهیه می شود .

تفاوت فیلتر کربن بلاک با کربن گرانول در این است که:

کربن بلاک به صورت یک استوانه تو خالی ساخته می شود اما کربن گرانول به صورت پودر در اندازه های مختلف ساخته می شود.

کربن بلاک به دلیل منسجم بودن و داشتن منافذ ریز در شکل استوانه ای قدرت جذب مواد شیمیایی بین 7 تا 19 برابر کربن گرانول را دارد .

برای اطلاع از نحوه ساخت کربن اکتیو   اینجا    کلیک کنید .

1

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...