همانطور که خرید دستگاه تصفیه آب مناسب اهمیت زیـادی دارد نگهداری از دستگاه نیز اهمیت دارد

 

برخی افراد بعد از تهیه و نصب دستگـاه تصفیه آب گمان می کنند که دستگاه هیچ گونه مراقبت و سرویسی احتیاج ندارد و دستگاه مادام العمر کار می کند. اما باید بدانید که حفظ کیفیت آب و سلامت دستـگاه به تعویض به موقع فیلترها بستگی دارد و باعث می شود کیفیت آب همانند روز اول خریداری دستـگاه مانده و دستگاه ازنظر کارکرد سالم بماند . اما بارها مشاهده شـده علیرغم تماس تلفنی یا ارسال پیـامک جهت تعویض فیلترها ،افراد از این امر امتناع کرده یابه فراموشی می سپارند که باعث پایین آمدن کیفیت آب تصفیه شده ، تغییر طعم و ابتلاع به امراض گوناگون می شوند چون در اثر کارکرد زیاد فیلتر ها بعد از مدتی مواد موجود در فیلتر ها در آب حل می شوند و در مخزن جمع می شوند.

قطعات دستگاه تصفیه آب به دو بخش تقسیم می شوند :

قطعات مصرفی

قطعات غیر مصرفی

قطعات مصرفی قطعاتی هستند که بر اثر استفاده از دستگاه با توجه به نحوه مصرف مصطهلک شده و در مدت زمان مشخصی از بین می روندمانند فیلترها.

قطعات غیر مصرفی قطعاتی هستند که در صورت استفاده از دستگاه در مدت زمان مشخصی نباید از بین بروند و باید سالم بمانند مانند پمپ ، سوییچ ها ، ترانس و قطعات پلاستیکی.

در دستگاه های تصفیه آب فیلترها که جزء قطعات مصرفی محسوب می شوند باید در مدت زمان مشخصی تعویض شوند به این دلیل که پس پایان این مدت دیگر قادر به گرفتن املاح و مواد اضافی درون آب نیستند و استفاده بیشتر از آنها ممکن است برای سلامتی مضر باشد.

اما قطعات غیر مصرفی که در بالا از آنها یاد شد نیاز به تعویض در مدت زمان مشخصی ندارند و فقط در صورت معیوب شدن نیاز به تعویض پیدا می کنند.

membaranekharab

مدت زمان تعویض این فیلترها بستگی به مقدار آب مصرفی و نوع فیلتر دارد اما اکیداً توصیه می شودکه فیلترهای پیش تصفیه بیشتر از هشت ماه و فیلترهای بالایی دستگاه بیشتر از 18 ماه استفاده نشود به این دلیل که ممکن است خطرات میکروبی و آلودگی آب را به همراه داشته باشد.

از آنجایی که در دستگاه های تصفیه آب کلر و مواد ضد عفونی کننده توسط فیلتر کربن اکتیو حذف می شود ، آبی که در مخزن ذخیره می شود را نمی توان به مدت طولانی ذخیره کرد چون مانند آبهای معدنی مواد نگهدارنده ندارد ، ممکن است طعم و بوی آن عوض شود به همین خاطر بیشتر از یک هفته نمی توان آن را نگداری کرد و باید مخزن را تخلیه نمود تا آب درون مخزن طعم و بو نگیرد (به هنگام مسافرت بیش از یک هفته قبل از عزیمت باید شیر مصرف باز شود تا آب درون مخزن تخلیه شود)

باتعویض به موقع فیلتر های دستگاه و رعایت شرایط نگهداری دستگاه از لذت نوشیدن آب گوارا و سالم بهره مند شوید

جهت اطلاعات بیشتر می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید

 

 

  • 1

مقـالات و اطـلاعـات عمومی در مورد آب

آشنایی با برخی از مقالات و اطلاعات عمومی موجود در زمینه آب و فاضلاب ، دستگاه های تصفیه آب و روش های نوین تصفیه آب

ادامه مطلب...